петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џозеф Ушћински: Теорије завере о америчким председничким изборима
Хроника

Џозеф Ушћински: Теорије завере о америчким председничким изборима

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 25. август 2016.

 Бивши градоначелник Њујорка Руди Ђулијани изјавио је протеклог викенда за “Фокс њуз сандеј” да је Хилари Клинтон озбиљно болесна. Медији, рекао је он, “нису указали на важне симптоме болести... Идите на интернет. Трагајте за ‘болестима Хилари Клинтон’. Погледајте сами те видео-снимке.”

Идеја да се Клинтонова потајно бори с неком непознатом болешћу најновија је теорија завере која је доспела у јавност у изборној сезони. Теорије завере су одувек биле део америчке политике, оцењује Џозеф Ушћински у чланку за “Политико”, “али су се оне увек појављивале у мрачним угловима наше политичке дебате и биле су у сенци много значајнијих политичких расправа”. Ове године је другачије. Још никада теорије завере нису толико доминирале у мејнстрим дебати и никада није претила већа опасност од њих.

Сједињене Државе су успевале да не упадну у вртлог теорија завере зато што политичка елита и мејнстим извори информација углавном избегавају такву врсту теоретисања. Тако је било све до сада. Доналд Трамп, један од двоје људи који би следеће године могли да уђу у Белу кућу, пропагира, а сада и ствара теорије завере које су кључна тема његове кампање, наводи се у чланку.

За то постоји очигледан разлог: Доналд Трамп за себе каже да је “аутсајдер”, а теорије завера су најделотворније када их уводе аутсајдери, изборни губитници и мањинске групе. Ти “губитници” морају да користе теорије завере да би оправдали аутсајдерски статус, објаснили неуспехе и довели у питање прихваћену праксу, оцењује Ушћински: “Ако желите да објасните зашто хоћете да срушите прихваћени систем у корист новог приступа, или желите да уђете у Белу кућу, иако никада нисте били део политичког естаблишмента, онда је коришћење теорија завера прави начин да доведете систем у питање”.

1. Мексиканци и избеглице су убице, силоватељи и терористи

Доналд Трамп је оптужио мексичке избеглице да су пиони у мексичкој завери за слање убица и силоватеља у Америку. Он је, такође, оптужио избеглице које беже из разорене отаџбине и од пропалог живота да раде против владе као агенти Исламске државе.

Већина теорија завера у Америци наилази на одјек када иза њих стоје слаби који оптужују јаке (на пример, када су демократе, које тада нису биле на власти, оптужиле Бушову администрацију за нападе 11. септембра). Такве теорије завере су, обично, у најгорем случају, иритантне, због тога што су оптужени за заверу заштићени и моћни. У овом случају, међутим, ситуација је обрнута: моћна особа (председнички кандидат који има подршку велике политичке партије) оптужује слабе (избеглице и мањине). То је најопаснији облик теорије завере зато што они на власти заправо могу да делују на основу својих сулудих претпоставки, понекад са кобним исходом. Уколико би “председник” Трамп, на пример, могао да делује на основу сопствених теорија завере, то би значило пропаст за те групе у САД. А они који верују у Трампову реторику могли би да одлуче да и сами делују, вршећи насиље над жртвама Трампових теорија завере.

2. Нешто се збива

Једна од омиљених Трампових теорија завере, коју је користио у различитим приликама током кампање указује на то да су институције америчке владе и институције за информисање не само лоше, већ и умешане у прикривања епских размера, пише аутор текста. Ова теорија завере је корисна Трампу зато што му омогућава да избегне навођење конкретних чињеница; осим тога, опасна је зато што оставља Трамповим присталицама довољно простора да сами склопе коцкице. Шта се, заправо, “збива”? То могу да буду радикални исламисти у комшилуку, избеглице наоружане мобилним телефонима Исламске државе, или председник кога је или баш брига за терористичке нападе на домовину, или је непосредно умешан у њих. Терориста можда станује у комшилуку, можда ФБИ заправо помаже терористима. А можда је и председник терориста? Ко зна?

Ове речи указују на то да су сви умешани, да морамо да посматрамо комшије, држимо владу на оку и пратимо говор тела председника као јастребови, наводи Ушћински.

Оваква врста теорије завере које остављају могућност људима да сами изводе закључке, корисна је онима који их лансирају зато што остављају мање простора људима да се с њима не сложе.

3. Трамп/Клинтонова је манџуријски кандидат

Критикујући Хилари Клинтон због неадекватног понашања када су у питању поверљиви имејлови, Трамп је изнео тезу да је демократска кандидаткиња у некој врсти дужничког односа према администрацији Барака Обаме након што је она одустала од тога да је кривично гони. Трамп је такође рекао да неке земље располажу доказима који им омогућавају да уцењују и контролишу Клинтонову, с обзиром на чињеницу да су били у могућности да хакују њен приватни имејл сервер. Реагујући на такве тврдње, Клинтонова је у кампањи тврдила да је Трамп склопио неку врсту пословног или економског савеза с руским председником.

Американци свих политичких уверења требало би да имају поверења у то да кандидати који ће можда водити националну владу нису само пиони који раде за туђе интересе. Када почну да сумњају у њихову лојалност земљи, неповерење према државним институцијама нагло расте.

Такве теорије, такође, могу бити симптоми политичке поларизације или чак да утичу на њу. Када стално доводе у питање мотиве председника, људи на супротној страни не морају да учествују у важним дискусијама о политици.

4. Велика завера деснице

Постоје теорије завера и теорије завера о теоријама завера. Једна од њих је настала у тренутку када је истрага о пословању и приватном животу тадашњег председника Била Клинтона достигла врхунац. У интервјуу у емисији “Today show”, тадашња прва дама Америке Хилари Клинтон изјавила је поводом афере “Моника Левински”: “Велика прича за свакога ко жели да је нађе, пише о њој и да је објасни јесте велика завера деснице која се уротила против мог супруга од тренутка када се кандидовао за председника.”

Тоерије завере нису резервисане за републиканце. Хилари Клинтон је остала при теорији завере која тврди да се десница уротила против ње и њене породице, штавише, изјавила је да је она сада “још боље финансијски утемељена”.

Проблем је у томе што ова теорија сугерише да свака критика, свака оптужба и свака истрага на рачун Клинтонове није ништа друго него савршено организован напад заснован на неистинама иза кога стоји мрежа тајних оперативаца, што Клинтоновој и њеним присталицама олакшава одбацивање сваке оптужбе на њен рачун.

5. Све је “намештено”

Доналд Трамп и Берни Сандерс су у кампањи више пута тврдили да је процес номинације председничких кандидата намештен. Раније овог месеца, Трамп је изјавио да ће у државама које немају закон о идентификацији гласача, превара бити огромна и да ће људи гласати “15 пута”. Он је, такође тврдио да је “превара” једини начин да Клинтонова победи у Пенсилванији.

“Имали смо прилику да видимо шта може да се деси у случају лансирања теорије завере о неправилностима и намештању избора - упркос томе што нема доказа о масовној превари”, каже Ушћински. У протеклих пар година такви ставови су у државама широм Америке резултирали увођењем рестриктивних закона о идентификацији гласача, што је довело до обесправљивања бирача из мањинских група. Слично би могло да буде и ове године, уколико Трамп, као што је најавио, пошаље присталице на биралишта широм Америке да контролишу неправилности и доводе у питање легитимност гласача.

Међутим, овакве тврдње о изборним преварама нису ништа у поређењу са оптужбама да је цео систем намештаљка, наводи Ушћински. Берни Сандерс и његова колегиница сенаторка Елизабет Ворен више пута су изјавили у овом изборном циклусу да су економски и политички системи у потпуности намештени. У чему је проблем с ово теоријом: САД има економију вредну 20 билиона долара и политички систем с различитим огранцима и нивоима. “Будући да сам упознат с процентом оваквих завера које су осујећене, могу да кажем да не постоји група - ни менаџери хеџ-фондова, нити велики банкари, нити политичари - која би могла да намести наш политички и економски систем на широком плану и да се извуче с тиме”, наводи се у чланку.

Осим што није корисна, оваква реторика је и опасна. Она омогућава налажење жртвеног јарца (“моја судбина је таква због грешке оних један одсто”) и оптуживање (“богати и моћни су успели захваљујући незаконитим средствима”). Осим тога, она доноси безнадежност и отуђење - осећај да смо заробљени у непоштеном и деградирајућем систему неколицине људи који желе да нас злоупотребе. Таква врста теорије завере такође служи да смањи излазност, јер ће они који верују да су избори и систем намештени највероватније остати код куће, што слаби нашу демократију, закључује Ушћински.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер