четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џозеф Стиглиц: Још ћемо чекати крај кризе
Хроника

Џозеф Стиглиц: Још ћемо чекати крај кризе

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 14. јануар 2010.

БЕОГРАД – Амерички нобеловац Џозеф Стиглиц оценио је да свет сигурно неће изаћи из економске кризе у овој, нити наредној години, као и да ће Србија још чекати на „бољу економску будућност” јер опоравак најмање од ње зависи.

„Свет неће изаћи из кризе сигурно 2010, па ни 2011. Можда не ни до 2012, па ни 2013. године”, изјавио је у разговору за магазин Економист Стиглиц, добитник Нобелове награде за економију 2001. године.

„Србија је мала земља и тешко ће се опорављати, јер зависи од извоза, и зависи од бенефита од европских интеграција. Ако је економија Европске уније слаба, веома је тешко да се и Србија опорави без обзира на све напоре унутар државе”, оценио је он.

„Али, ма колико зависила од других, Србија мора радити све што може да би ојачала своју економију”, рекао је Стиглиц.

Према његовим речима, оптимизам који влада у свету бизниса поводом изласка из кризе има логично објашњење.

„Финансијски систем не зависи само од економских фактора. Цене акције на берзама расту и то је несумњиво. Али, све се заснива на прогнозама да је опоравак близу, на тврдњама да се берза стабилизовала. Нормално је да се из Волстрита прича о расту укупне привреде, кад то продаје акције”, навео је Стиглиц.

„Економисти са којима сам разговарао и са којима се слажем, углавном не мисле тако. Напротив, они тврде да је финансијски систем у овом тренутку много крхкији него пре кризе и ризичан за дугорочну стабилност. И једино питање које би требало поставити је – кад ће све ово да се деси поново, нагласио је он.

Стиглиц је изјавио да је разочаран што тренутак кризе није искоришћен да се финансијски систем потпуно реформише, истичући да су „мере које су државе предузеле да своје економије врате са ивице добре, али лоше је што су уопште дозволиле да се до ивице дође”.

Да би се спречио поновни крах, глобална криза захтева глобалан одговор, указао је Стиглиц, наводећи да постојеће институције нису дорасле тренутку који их је снашао, а неке су и допринеле да до кризе дође.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер