петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џозеф Стиглиц: Европски здравствени систем је бољи од америчког - систем заснован на приватном финансирању доживео неуспех
Хроника

Џозеф Стиглиц: Европски здравствени систем је бољи од америчког - систем заснован на приватном финансирању доживео неуспех

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. август 2019.

 БЕЧ - Амерички Нобеловац Џозеф Штиглиц сматра да је јавни европски здравствени систем бољи од америчког и истиче да је здравствени систем који се заснива на приватном финансирању доживео неуспех.

Штиглиц, који ће отворити "разговоре о здравству" на овогодишњем Европском форуму Алпбах, рекао је агенцији АПА да је здравствени систем који се заснива на приватном финансирању доживео неуспех и да то посебно важи за САД.

"У развијеним земљама суочавамо се пре свега са два изазова. Прво је како да омогућимо широк приступ здравственом систему по трошковима које можемо себи приушити. Други изазов је што је здравство под утицајем низ фактора, а пре свега социјалне ситуације у којој људи живе. У томе важну улогу има све већи раздор између сиромашних и богатих, као и недостатак солидарности", објаснио је Штиглиц.

Европски системи јавног здравства које се финансира из буџета или социјалних осигурања пружа одувек јасне предности, додао је он указујући да у САД постоји огроман недостатак система.

Уверен сам да је једини пут за САД, након неолиберализма, само ка проширењу здравствених услуга финансираних из буџета

Према његовим речима, због тога је у САД животни век грађана протеклих година стално у паду.

"Имамо огромне издатке за здравство, али од тога профитира само фармацеутска индустрија и приватна здравствена осигурања. Имамо систем који не функционише", рекао је он.

Указао је да је удео издатака за здравство у САД 2017. износио 17,9 одсто БДП-а, те да милиони грађани немају здравствено осигурање.

Поређења ради у Европи је просечно удео издатака за здравство на око 9,6 одсто БДП.

Приватна здравствена осигурања, према његовим речима, нису никакво решење, јер оне минимизирају услуге, а повећавају само своје приходе.

Уверен је да је једини пут за САД, након неолиберализма, само ка проширењу здравствених услуга финансираних из буџета.

"Јавни здравствени систем има предност да се преко њега могу предузети превентивне мере", указао је Штиглиц.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер