четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џорџ Сорош: Жалосно је што су САД, Русија и Кина у рукама потенцијалних или стварних диктатора
Хроника

Џорџ Сорош: Жалосно је што су САД, Русија и Кина у рукама потенцијалних или стварних диктатора

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. јануар 2020.

 Амерички милијардер Џорџ Сорош жестоко је критиковао лидере САД, Русије и Кине и обећао милијарду долара помоћи за стварање нове универзитетске мреже како би се помогло цивилном друштву у свету у којем, како је рекао, све више владају "потенцијални и стварни диктатори".

На маргинама Светског економског форума у Давосу, милијардер (89) је рекао новинарима да ће тај напор бити "најважнији и најупорнији пројекат" његовог живота, преноси Радио Слободна Европа.

Сорош је казао да ће његов нови пројекат, назван Универзитетска мрежа отвореног друштва, бити међународна платформа за подучавање и истраживање којој ће моћи да се придруже постојећи универзитети широм света.

Навео је да ће настојати да дође до "места којима је потребно висококвалитетно образовање и до занемарених популација" као што су избеглице, затвореници, Роми и други расељени народи попут муслиманске мањине Рохинџа у Бурми.

Сорош је изразио жаљење што су највеће светске силе, САД, Кина и Русија "у рукама потенцијалних или стварних диктатора, а редови ауторитарних владара настављају да расту".

За председника САД Доналда Трампа рекао је да је "преварант", "крајњи нарцис" и "негатор климатских промена". Напао је и његову економску политику, оценивши да је "успео да прегреје ионако успешну економију" и додао да "прегрејана економија не може предуго да се задржи на тачки кључања".

Сорош је за кинеског председника Си Ђинпинга казао да је сконцентрисао власт око себе, покушавајући да створи "нови тип ауторитарног система и нови тип људског бића који је спреман да преда своју личну аутономију како би избегао невоље".

Оценио је да је "највећи и најстрашнији пад" цивилног друштва у свету у Индији, где, како је навео, премијер Нарендра Моди "ствара хиндуистичку националистичку државу".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер