петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џорџ Фридман: Финансијска елита уочи Брегзита прекасно приметила да се њено поимање света драстично разликује од реалности и жеља народа
Хроника

Џорџ Фридман: Финансијска елита уочи Брегзита прекасно приметила да се њено поимање света драстично разликује од реалности и жеља народа

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. јун 2016.

Финансијска елита је на одлуку Британаца на референдуму да напусте ЕУ, реаговала као што су пред свој пад реаговале династије Бурбона у Француској и Романова у Русији, које су прекасно приметиле да се њихово поимање света драстично разликује од реалности и жеља сопствених народа, сматра амерички геополитички прогностичар и стратег Џорд Фридман.

Džordž Fridman

Пад вредности деоница на берзама у петак јасно показује да је инвеститоре изненадио исход референдума, пише некадашњи председник аналитичке фирме "Стратфор", на свом новом сајту (геополитицалфутурес.цом).

- Највише изненађује то што су они били изненађени јер Европска унија је у дугорочној стагнацији и ни осам година по избијању финансијске кризе није у стању да изађе из ње. Поред тога, велики део Европе, посебно на југу, налази се у депресији са екстремно високим бројем незапослених. Аргумент једних би могао бити да ће се ти проблеми решити на дуге стазе и да Велика Британија треба да буде део решења у сопствену корист, а противаргумент је да, ако су ти проблеми решиви, већ би били решени још пре много година.

Финансијске заједнице желе предвидивост, пише Фридман, и оне новац могу зарадити и на добрим и на лошим тржиштима, али "оне када је стање неизвесно, имају проблема".

Стога је финансијска заједница сама по себи била пристрасна према останку Британије у ЕУ, јер јој то даје предвидивост.

- Уз то је подстојала подсвесна претпоставка да сви имају исту склоност ка одржавању статуса кво. (...) Тај став (финансијске заједнице) су делиле друге елите - политичка, новинарска, академска и остале - пише у чланку.

Те елите се крећу у својим круговима и не знају никога ко би био за излазак Велике Британије из ЕУ што је "створило психолошку баријеру за предвиђање шта долази. Када сви које познајете мисле да је нека идеја глупа, тешко је замислити да негде постоји већина која не дели ваше мишљење, објашњава Фридман и додаје да је све погоршало постјање "осећаја презира према противницима".

Фридман пише да је "елити тешко да озбиљно узме у обзир да ће мање образовани, мање културни и мање успешни преузети контролу над ситуацијом. Француски Бурбони и руски Романови су имали сличан презир према масама на улицама. С висине су гледали на њихов недостатак разумевања и немогућност да делују, све до тренутка док им нису провалиле у палате".

Јер, наставља Фридман, "растојање између онога што бих ја назвао технократском елитом и све уситњеније ниже средње, а чак и саме средње класе, постаје једна од главних особина нашег времена".

- Живимо у веома дубоко подељеном друштву, (...) ...а демократско друштво не може да преживи ту поделу, пише Фридман и као разлог због чега се у сличној ситуацији нису распале Сједињене Америчке Државе после Велике депресије, наводи Други светски рати који је ујединио све друштвене класе.

- Наравно, Други светски рат је био јединствен и једва да је био решење за социјални проблем. Ипак, нешто драматично треба да се деси. И десиће се, како ситуација буде постајала све неодрживија. На крају, дворске капије ће можда бити срушене. Надајмо се да ће то бити учтивије и без зла какво је био пад Бурбона и Романових - упозорава Фридман.

Амерички аналитичар и стратешки прогностичар закључује указивањем да "нико нема право да верује да то не може да се деси. Нико не треба да верује да ће то бити ограничено на Велику Британију. (...) Дани када је елита могла да тврди да је ће ЕУ бити у реду упркос доказима који говоре супротно, завршени су, пише на крају чланка.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер