петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џон Ситилидис: Русија једина земља која би могла да буде изазов за САД
Хроника

Џон Ситилидис: Русија једина земља која би могла да буде изазов за САД

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 26. децембар 2008.

Да ли ће администрација Барака Обама кренути правцем радикално нове стратегије у својој спољној политици или задржати статус кво? За Глас Америке, своје мишљење износи сарадник института “Вудро Вилсон” у Вашингтону, Џон Ситилидис.

Ситилидис: “Почетак мандата новоизабраног председника Барака Обаме у домену спољне политике биће углавном  окарактерисан континуитетом у погледу кључних питања са којима су суочене САД широм света, сем потенцијално једног - а то је рат у Авганистану.  Питање Авганистана је важно из два разлога: прво, како ће САД ефикасније сарадјивати са својим НАТО партнерима у операцијама у том жаришном региону ради остварења дугорочног циља - пораза Талибана и Ал Каиде и усопстављања демократских држава и политичких слобода  у том делу света, али тако да алијанса остане здрава, а западни свет јединствен. Друго, успешно решење авганистанског конфликта немогуће је без ефикаснијег деловања против Ал Каиде у  северозападном делу Пакистана. То ће се морати решавати на нивоу билатералних односа САД и Пакистана, Авганистана и Пакистана, али и у пружању помоћи Индији и Пакистану у решавању кашмирског проблема, као главног спољнополитичког  изазова Пакистана”.

Глас Америке: Да ли би односи са Русијом и Кином, па и Индијом могли да представљају нове изазове за Обамину администрацију?

Ситилитис: “У непосредној будућности једина земља која би могла да буде велики изазов САД јесте Русија. САД и Русија  су у фази напетих односа. САД сматрају да се руске власти не крећу у транспарентном и демократском  правцу и да тандем Медведев-Путин има ауторитативне инклинације са циљем да што дуже задржи власт у својим рукама. САД су такодје забринуте што Русија има велике проблеме са демократским земљама на својој граници, као што су Грузија и Украјина, и друге. Интересантно је да је и Кина подједнако ауторитативна када су у питању политичке слободе, али далеко отворенија и либералнија на економском плану. То значи да ће САД развити два различита приступа - један према Москви, а други према Пекингу. Медјутим, постоји забринутост да би Кина могла да стратешки оснажи своје позиције у региону Пацифика, што би могло да угрози амерички и западни утицај. Очекујем да ће Кина остати снажно повезана са САД преко економских веза, али ће истовремено бити и забринутости у погледу њених стратешких операција и циљева.

Индија је, на многе начине велика нада запада у Азији, као највећа демократија на свету са више од милијарду људи, нуклеарна, па и економска сила, која има сличне вредности са западним земљама. Као таква Индија би могла да буде фактор у балансирању стратешких интереса Русије, Кине, као и других азијских земаља”.

Глас Америке: Да ли ће Вашингтон радити на унапредјењу односа са Русијом и коначно  уважавању њених легитимних стратешких интереса?

Ситилидис: “Мислим да је то било веома важно питање за Бушову администрацију, а биће такодје и за администрацију Барака Обаме. Током 1990-тих, Клинтонова администрација  није озбиљно уважавала интересе Русије, у светлу њене историјске величине и економске и војне моћи. Парадоксално је да Русија, која је једна од важних партнера Вашингтона на медјународном плану, не ужива тај престиж или приоритет. Надам се да ће се то променити у светлу новонасталих изазова великих земаља, као што су Кина и Индија. Мислим да би ми морали да агресивније пружимо руку разумевања Русији и да јој укажемо да је раст демократије у њој и суседним земљама позитиван елеменат за Москву, тако да она постане рецептивнија западним и универзалним концептима и вредностима”.

(VOA)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер