четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џон Ситилидис: Повлачење САД би могло да дестабилизује Ирак
Хроника

Џон Ситилидис: Повлачење САД би могло да дестабилизује Ирак

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. август 2010.

"Проблем авганистанског руководства ће бити са нама вероватно још дуго времена."

Упркос изјави једног високог ирачког војног функционера да би америчке снаге требало да остану у Ираку до 2010. године, Бела кућа је потврдила да планира да до краја овог месеца повуче америчке војнике из свих борбених операција у Ираку. Тим поводом колега Бранко Микашиновић разговарао је са сарадниког вашингтонског Центра Вудро Вилсон, Џоном Ситилидисом.

Ситилидис: “Према ранијем споразуму измедју коалиције предвођене Сједињеним Државама и ирачке владе, до краја овог месеца америчке и коалиционе снаге повући ће се из борбених задатака у своје базе. Поставља се питање да ли ће то повлачење америчких снага довести до слабљења утицаја и моћи америчких и ирачких трупа и подстицања нестабилности у Ираку. Спроводјење те одлуке би потенцијално могло да створи огромне безбедносне и политичке проблеме у тој земљи, тим пре што је она најважнији амерички регионални савезник, од националног и медјународног  безбедносног интереса. У сваком случају, према споразуму о војним снагама и активностима предвидја се останак 50.000 америчких војника у Ираку, који ће бити ангажовани у логистичкој подршци и стабилизационим напорима, и после 2010. године. Том инцијативом ће се борбене одговорности у потпуности пребацити на ирачке снаге. У случају да ал Каида почне да стиче преимућство, још увек ћете дакле имати тих 50 хиљада америчких војника који би поново могли да буду ангажовани у борбеним задацима. Значи, ово није црно-бела солуција.“

Глас Америке: Али, администрација председника Обаме је сада највише фокусирана на операције против ал Каиде у Авганистану и Пакистану?

Ситилидис: “Опасност која прети од ал Каиде је и даље оперативне, али и симболичне природе, у смислу веће опасности која долази од радикалних исламских елемената широм света, а посебно у његовом западном делу. Уместо у Ираку, линија фонта ка ал Каиди је сада на авганистанско-пакистанској граници, али је латентно присутна и другде. САД и савезници су одлучни да елиминишу ал Каиду, њене лидере, следбенике и идеологију. Стога у САД постоји консензус у погледу подршке настојањима председника Обаме у Авганистану, упркос ситуацији у Ираку.“

Глас Америке: Да ли би ефикаснија и транспарентнија влада у Авганистану била успешнија од садашње?

Ситилидис: “Проблем  авганистанског руководства ће бити са нама вероватно још дуго времена. У тој земљи ће бити тешко успоставити демократску управу западног типа, транспарентну и са лидером који је на висини свог задатка. Они који сматрају да су у Авганистану могућа савршена решења и савршени лидери имају нереално виђење тамошње ситуације. Не треба тражити идеално решење, већ једноставно приволети председника Карзаија да оперише на нивоу консензуса са свим сегментима друштва и обезбедити легитимност и безбедност, као и унапредити медјународну сарадњу у борби против Талибана и Ал Каиде. У крајњој линији, решавање других регионалних изазова као што су иранске нуклеарне амбиције, ситуација у Пакистану, затегнутост на Блиском истоку итд -  све то зависи од стабилности Авганистана.“

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер