субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џон Сејлор: Србија није економски фактор за САД, већ политички
Хроника

Џон Сејлор: Србија није економски фактор за САД, већ политички

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 05. јун 2010.

Председник Пословног савета САД - Србија Џон Сејлор изјавио је да "Србија не нуди оно што би привукло америчке компаније и инвестиције".

"САД једноставно нису толико заинтерсоване за то тржисте, пошто Србија за сада не нуди оно што би привукло америчке компаније и инвестиције", рекао је Сејлор за Глас Америке.

Он је додао да "Србија није економски фактор за САД, већ политички, ако се узме у обзир њена локација, величина и заинтересованост Вашингтона за одржавање регионалне стабилности". "Садашњи обим економских и трговинских односа је веома мали, мада смо у једном моменту били значајан инвеститор у Србији.

 Русија је сада главни трговински партнер те земље, затим Немачка и  централноевропске и балканске земље", рекао је Сејлор. Као препреке на путу унапређења економске сарадње САД и Србије, Сејлор је навео питање маркетинга, пласирање одговарајућих производа и снабдевање.

"Веома мали број људи овде зна за Србију или српске производе", рекао је Сејлор, додајући да би Влада Србије требало, поред Чикага, и у Вашингтону да отвори привредно представниство због тога што су ту седиште америчке админстрације, Светска банка, Међународни монетарни фонд, као и велики бизниси.

Сејлор је подвукао да не сме да се дозволи да "политичко питање, као што је Косово, доминира билатералним односима". Он је такође рекао да Србија, "у потрази за директним страним инвестицијама, мора да установи и дефинише своје најпривлачније
производе као подстицајан фактор за иностранство".

Србија треба, како је навео, и да унапреди своју инфраструктуру, пошто стране компаније које буду долазиле неће продавати само Србији. Он је подсетио да је америцка амбасадорка у Београду Мери Ворлик најавила да ће се америчке визе за српске пословне људе и туристе издавати на десет година.

"То је одлично, али истовремено, није лако добити америчку визу. Либералнији визни приступ би подстицао људе да долазе у САД и обрнуто, да истражују пословне могућности, што би било од обостране користи", рекао је Сејлор.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер