четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џон Сејлор: САД заинтересоване за унапређење економских односа са Србијом
Хроника

Џон Сејлор: САД заинтересоване за унапређење економских односа са Србијом

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. септембар 2010.

"На практичном плану, српска пословна заједница преузима водећу иницијативу у погледу економске сарадње Београда и Приштине, стављајући политичка питања на страну."

Председник Пословног савета САД-Србија, Џон Сејлор, недавно се вратио из Београда, где је разговарао о продубљiвању економске сарадње Вашингтона и Београда. Сејлор истиче да је током боравка у Београду о тој теми разговарао и са амбасадорком Сједињених Држава у Србији, Мери Ворлик.

Сејлор: “Амбасадорка Сједињених Држава Мери Ворлик, чврсто се залаже за јачање економске сарадње две земље и жели да одвоји економска од политичких питања. Ворликова је конзула и мене задужила да учинимо што више можемо у проналажењу америчких компанија које би инвестирале у Србији и истражимо могућности пословања америчких компанија у тој земљи. То питање има висок приоритет за америчку амбасадорку и без обзира на политичку ситуацију у погледу Косова, она одвојено третира та два аспекта деловања. Ја комуницирам са амбасадом док овде истражујемо могућности даљег промовисања такве сарадње. Медјутим, таква пословна активност захтева заинтересваност и ангажованост обе стране. Другим речима, српска влада и пословни сектор би требало да утврде заједнички став према таквој сарадњи. Недавно је конгресмен Бил Делахант предводио америчку конгресну делегацију у Београду и, измедју осталог,  разговарао са министром Млађаном Динкићем. Ти разговори су обухватили могућност привлачења већег броја америчких компанија и инвестиција у Србију. Медјутим, након успостављана веза, треба наставити рад, консултције и сарадњу, и то је оно што ми чинимо, настојећи да ојачамо и унапредимо америчко-српску пословну сарадњу.”

Глас Америке: Да ли се могу очекивати конкретне економске инциијативе из САД?

Сејлор: “Пре свега, постоји дефинитивна заинтересованост у америчком Конгресу за унапредјење економских односа са Србијом и ми, односно Пословни савет, спремамо се да током престојећег заседања Конгреса уложимо нове напоре. Србија игра важну улогу политички и економски. Ми и даље видимо Србију као центар Балкана. Ако Конгрес показује заинтересованост за Србију, то ће се свакако позитивно одразити на економску сарадњу. Знам да председник Тадић долази овог месеца у Њујорк и ми бисмо желели да се српска делегација састане са представнцима америчких предузетника. Протеклих година је ипак дошло до извесног застоја у сарадњи, а један од разлога је и то што се много говорило, а мало радило. Пословни савет САД-Србија је у позицији да помогне у разговорима и ангажовању обе стране.”

Глас Америке: Питање Косова има велики значај у Србији. Да ли видите могућност  компромисног коначног решења, на задовљство и Београда и Приштине, ради економског просперитета и политичке стабилности региона?

Сејлор: “Сједињене Државе желе да Србија постане чланица Европске уније, мада чујемо да би то могло да зависи од става Србије према Косову. Ми верујемо да ће током времена обе стране постићи неки споразум и ту охрабрује чињеница да је велики број српских компања пословно присутан на Косову. На практичном плану, српска пословна заједница преузима водећу иницијативу у погледу економске сарадње Београда и Приштине, стављајући политичка питања на страну. Наравно, знам да Србија неће признати независност Косова, да ће политички процес трајати и да би требало да донесе победнички сценарио за обе стране, уз одговарајуће обостране компромисе. Какви ће ти компромиси бити, мени није познато, јер се не бавим политиком, али ми се чини да је то неминовно.”

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер