уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џон Болтон: Француско-немачки предлог мање-више замрзава статус кво за будућност. За идеју о размени територија сам чуо од Тонија Блера. Коначно решење проблема између Србије и Косова нужно мора да потиче од самих страна
Хроника

Џон Болтон: Француско-немачки предлог мање-више замрзава статус кво за будућност. За идеју о размени територија сам чуо од Тонија Блера. Коначно решење проблема између Србије и Косова нужно мора да потиче од самих страна

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. новембар 2022.

 ТИРАНА - Бивши саветник за националну безбедност САД Џон Болтон сматра да предлог, односно идеја за коначно решење проблема између Београда и Приштине нужно мора да потиче од самих страна, а не од било ког спољног фактора - ЕУ или САД.

Болтон је у интервјуу за Албанијан пост говорећи о последњем састанку Београда и Приштине у Бриселу, Болтон је рекао да две стране морају да одлуче да ли им је будућност важнија од прошлости, упркос томе што су несугласице дубоке и што на та питања није лако одговорити.

Болтон је навео да му је са састанка у Бриселу у мислима слика да је на једној страни Курти, на другој Вучић, док су на челу стола представници ЕУ. Према његовом мишљењу, то не функционише и слика коју треба да видимо су две стране и нико други у просторији.

Говорећи о француско-немачком предлогу, Болтон је оценио да он мање-више замрзава статус кво за будућност. Према његовом мишљењу, тај предлог можда нуди простор за преговоре, али није потпуно решење проблема.

"Ако тражите само привремену стабилност у кратком року, што је начин на који ЕУ приступа стварима, онда то можда има смисла, али ако тражите трајно решење, онда ово очигледно неће успети", каже Болтон.

Говорећи о идеји размене територија или редефинисања граница, коју је 2018. године подржао, Болтон је рекао да је за њу први пут чуо од бившег британског премијера Тонија Блера, који се, како Болтон тврди, састао са лидерима из Београда и Приштине и рекао да је то можда веома добра прилика јер је видео да се "обе стране померају са својих ранијих позиција, мислио је да ће обе стране имати политичку вољу и политичку моћ да то ураде".

Према мишљењу Болтона, та идеја је пропала углавном због унутрашњих несугласица на Косову и Метохију, а и поједини европски лидери били су против ње јер им се није допала идеја о промени граница и зато што су били иритирани тиме што су Американци умешани.

Болтон је рекао да је интерес САД да стране постигну споразум, а не да он буде наметнут.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер