петак, 13. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џерард Галучи: Тадићев предлог може бити основа за трајно решење проблема између Србије и Косова
Хроника

Џерард Галучи: Тадићев предлог може бити основа за трајно решење проблема између Србије и Косова

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. јануар 2012.

 БЕОГРАД – Предлог у четири тачке председнка Србије Бориса Тадића могао би да представља основу за трајно решење проблема између Србије и Косова, сматра амерички дипломата и некадашњи регионални представник УН у Митровици Џерард Галучи.

У тексту под насловом „Косово - шанса за споразум о северу”, објављеном данас на сајту организације Трансконфликт, Галучи каже да је неуспешан покушај Приштине да у јулу пеузме административне прелазе на северу Косово уз пордршку Еулекса и Кфора, коначно убедио неке од чланице Квинте да сила неће донети резултате.

Недавна саопштења Велике Британије и Француске говоре да су оне спремне да прихвате и нешто мање, а не само да Србија преда север Косова Приштини, навео је дипломата.

Оне су позитивно дочекале предлог у четири тачке председника Србије Бориса Тадића, сугеришући да би он могао да се прилагоди оквирима плана за Косово финског дипломате Мартија Ахтисарија, каже Галучи.

Тадић је, додаје он, предложио да се питање статуса Косова остави по страни, али да се постигне специјално решење за манастире, добију специјалне гаранције за Србе на југу Косова, реши имовина Срба на Косову и постигне специјално решење за север Косова.

Британски амбасадори у Београду и Приштини су навели да су предлози на линији са Ахтисаријевим планом, док су француски амбасадори у Београду и Приштини, изражавајући исти став, истакли да предлози представљају солидну основу која би могла да отвори врата трајном решењу проблема, навео је Галучи.

И британски и француски амбасадори су поновили да територијални интегритет Косова мора да се поштује, рекао је Галучи и додао да су Британци, као и САД, поновили захтев за уклањање барикада, укидање „паралелних институција” и постизање напретка у дијалогу између Београда и Приштине.

Галучи је навео да је британски амбасадор у Београду, међутим, разјаснио да се не очекује скорашње укидање „парлалених исититуција”, већ да ће временом оне почети прикладно да функционишу.

Могло се, такође, чути да појединци у Лонодну проучавају начин на који би Ахтисаријев план могао да се спроведе не северу, навео је Галучи и истакао да у исто време док две чланице ЕУ истичу могући Ахтисаријев приступ на северу, САД тврде да немају „одређену позицију” о Тадићевом предлогу.

Америчка државна секретарка Хилари Клинтон позвала је овог викенда Тадића и сигурно му је рекла нешто више него што је јавно прихватљива линија да је спремна да помогне Србији и Косову да „нормализју” односе, сматра Галучи.

То би требало да обезбеди Београду простор да се ангажује на „статусно неутралном” приступу Ахтисаријевом плану, а у исто време да не не смањи простор за преговарање Приштини.

На терену Кфор је престао да назива локалне српске институције „паралелним”, али није у потпуности одустао од тога да прогура Еулекс преко барикада.

Еулекс још увек одбија да се постави статусно неутрално према административним прелазима, а НАТО каже да помаже у „стварању простора” за постизање „политичког решења” за север Косова, навео је Галучи.

Да би такав простор постојао, сви морају да буду отворени за компромис и одустану од решавања ствари на силу, закључио је бивши дипломата.

(Танјуг)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер