четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џејмс Матис: Севернокорејска балистичка ракета не представља никакву озбиљну претњу за САД
Хроника

Џејмс Матис: Севернокорејска балистичка ракета не представља никакву озбиљну претњу за САД

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 16. децембар 2017.

Амерички државни секретар Џејмс Матис изјавио је у петак да се спроводи анализа везана за најновији нуклеарни тест Северне Кореје, али да он не верује да интерконтинентална балистичка ракета (ИЦБМ) заиста представља озбиљну претњу Сједињеним Државама.

"Још увек се није показало да је заиста реч о тренутној претњи, још увек спроводимо форензичке анализе", казао је Матис новинарима у Пентагону.

Северна Кореја објавила је у новембру да је успешно тестирала нови тип ИЦБМ који може досегнути сва подручја Сједињених Држава, а јужнокорејски и амерички стручњаци казали су да се чини да информације у вези с тестирањем изведеним 29. новембра потврђују ту тврдњу.

Матис пак није детаљније објаснио што је недостајало тесту а показује да се не ради о правој претњи.

У време лансирања Матис је и сам казао како је ракета ишла више него иједна ранија коју је лансирала Северна Кореја, те да је реч о делу истраживачких и развојних напора "који имају за циљ развијање балистичких ракета које могу досегнути било који циљ на Земљи".

Амерички стручњаци, од којих су неки били скептични према ранијим севернокорејским тврдњама, казали су прошлога месеца да информације и фотографије најновијег теста чини се потврђују да Северна Кореја има ракету довољне снаге да може да испоручи нуклеарну бојеву главу у било који део Америке.

Ипак, стручњаци и амерички званичници кажу да остаје питање има ли ракета механизам способан сачувати нуклеарну бојеву главу док се ракета приближава циљу и поставља се питање о прецизности њеног система за навођење.

Неки амерички стручњаци сматрају да Северној Кореји требају још само два до три тестирања до ситуације у којој би могла прогласити ракету оперативном.

Амерички председник Доналд Трамп казао је недавно да су све опције на столу кад је реч о односима са Северном Корејом, укључујући и војну, иако је његова администрација јасно дала до знања да је склона дипломатском решењу.

На седници Савета безбедности у петак, везано уз ову кризу, амерички државни секретар Рекс Тилерсон је позвао Северну Кореју "на трајни престанак" тестирања нуклеарног оружја како би две земље могле почети преговоре.

(СееБиз)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер