четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џејмс Матис: Русија треба да плати за своје агресивно и дестабилизаторско понашање и за илегалну окупацију Украјине
Хроника

Џејмс Матис: Русија треба да плати за своје агресивно и дестабилизаторско понашање и за илегалну окупацију Украјине

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 21. јул 2018.

 Америчке санкције земљама које купују руско оружје морају бити подложне изузецима да се неке земље не би потпуно гурнуле у руке Руса, рекао је амерички министар одбране Џејмс Матис.

"Русија треба да плати за своје агресивно и дестабилизаторско понашање и за илегалну окупацију Украјине. Ипак, иако уводимо потребне и заслужене санкције за њихов злонамерни став, императив је дати државном секретару могућност да направи изузетак од закона", навео је Матис у изјави. 

Конгрес САД је 2017. године усвојио један од закона с циљем да казни Русију због акција у Украјини и мешање у америчке изборе. Тај закон, назван Закон о супротстављању америчким противницима путем санкција (Цаатса), намеће економске санкције сваком ентитету или држави која купи оружје од руских фирми. 

Закон је, иако невољно, потписао и председник Доналд Трамп, који се нада да ће испунити своје предизборно обећање о помирењу с Русијом. Цаатса је и даље предмет дебате, будући да неки сумњају да санкције, посебно попут азијских савезника САД као што је Индија, доводе у опасност односе које Вашингтон више година покушава да ојача. Индија, највећи светски увозник војне опреме, одавно купује руску опрему и с Москвом преговара о куповини противваздушних система С-400.

Изузећа од Цаатса би омогућила неким земљама да "изграде ближе безбедносне односе са САД" док постепено смањују зависност од руске војне опреме, рекао је Матис. Он је прошле године посетио Индију, а у септембру ће отићи поново, с државним секретаром Мајком Помпеом. 

Према Матисовим речима, питање је да ли Вашингтон жели да ојача "партнерства у кључним регионима или да их остави без другог избора до да се окрену Русији".

(Бета-АФП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер