четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џејмс Кер Линдзи: Референдум у РС биће заборављен за неколико дана, ко се још сећа гласања на северу Косова против косовских институција
Хроника

Џејмс Кер Линдзи: Референдум у РС биће заборављен за неколико дана, ко се још сећа гласања на северу Косова против косовских институција

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 26. септембар 2016.

 Београд, Лондон -- Ескперт за Балкан из Лондона Џејмс Кер-Линдзи сматра да ће референдум у Републици Српској бити заборављен за неколико дана, ако се не буде дизало много буке.

"Ко се још сећа гласања на северу Косова против косовских институција", навео је Кер-Линдзи на Твитеру.

Грађани из четири општине на северу Косова су се почетком 2012. године изјашњавали на референдуму на ком је питање било "да ли прихватате институције такозване Републике Косово".

Изашло је око 75 одсто уписаних бирача, одричан одговор је заокружило више од 99 одсто њих, али референдум није имао значајног одјека нити су му легитимитет дали међународни представници, косовске власти, али ни званични Београд.

Истраживач са престижне Лондонске школе економије пре неколико дана је објавио опширну анализу ситуације у БиХ и оценио да је референдум "разлог за бригу, али никако припремање са сецесију Републике Српске".

Такође, он је навео да чак и када би дошло до некаквог цепања БиХ, Русија не би била та која би стала на страну таквом развоју догађаја.

"Да ли би Русија желела да се самопонижава? Само четири државе су је подржале око Абхазије. Сумњам да би и једна у случају РС. Чак ни Србија", навео је Кер-Линдзи на Твитеру.

Британски стручњак сматра да се БиХ налази у тешкој политичкој и економској ситуацији, као и да су претње референдумом о једностраном отцепљењу све гласније последњих година.

Ипак, он наводи да су те претње углавном празне, као и да се не могу поредити са Косовом или покушајем Шкотске.

Кер-Линдзи сматра да би покушај осамостаљења РС наишао на велико противљење међународне заједнице, као и да би за тако нешто била потребна директан подршка из Београда, што, како оцењује, се неће десити.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер