петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џејмс Кер-Линдзи: Постоји забринутост да ће Брегзит водити до још једног покушаја Шкотске да прогласи независност
Хроника

Џејмс Кер-Линдзи: Постоји забринутост да ће Брегзит водити до још једног покушаја Шкотске да прогласи независност

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. јун 2016.

 Лондон -- Стручњак за Балкан с Лондонске школе економије Џејмс Кер-Линдзи рекао је да нико у Британији не зна који су следећи кораци после референдума.

Како каже, не зна се шта ће бити урађено, ни када, ни како.

"Сада је јасније него икада да су кампању за излазак водили људи који се нису потрудили да заиста размисле које ће бити импликације онога за шта су се залагали. Хтели су да Британија изађе из ЕУ, али нису правили озбиљне планове за ту могућност", рекао је Кер-Линдзи.

Можда звучи невероватно, али ствар је у томе да се сада увиђа да они нису очекивали да победе на референдуму, додао је британски стручњак.

Према његовим речима, нико не зна када ће бити активиран Члан 50 Лисабонског споразума о изласку из Уније.

Став актуелне владе Дејвида Камерона је да се тај члан неће активирати до постављења новог премијера и владе, практично значи - у неком тренутку у септембру или октобру, подсетио је он.

"Чак и тада, није јасно да ли ће било који нови премијер журити да укључи тајмер док не буду знали шта желе и, што је још важније, шта могу да 'продају' јавности".

Нови премијер ће свакако желети да успостави чврст однос са ЕУ како би заштитио британску економију и то је неке навело да разматрају норвешки модел придружености ЕУ, каже Кер-Линдзи.

Међутим, тај модел по његовом мишљењу има две кључне мане: једна је да би Британија морала да прихвати да настави да плаћа ЕУ за приступ на њено јединствено тржиште, што значи да ће сва обећања о мањим издацима бити одбачена, а друга и још важнија је да би Британија морала да настави да дозвољава слободно кретање људи.

"И једно и друго би озлоједило тврдокорне присталице изласка, јер су мислили да ће Британија престати да плаћа ЕУ и зауставити прилив нових имиграната."

Многи се надају да ће се наћи начин да се Брианија задржи у ЕУ, али то није вероватно у овој фази, закључује он.

"Главне политичке странке су престрашене од реакције у случају да не наставе да праве планове за одлазак, иако знају да ће то донети читав низ других проблема. Такође, није јасно да ли је ЕУ баш расположена да понуди Британији реформулисање чланства, укључујући додатне опције изузећа."

Поводом масовне петиције за нови референдум, Кер-Линдзи сматра да то није много вероватна опција, јер би, како каже, нови референдум само донео нове поделе, а нико не жели да поново пролази кроз то искуство.

"Ако и буде новог референдума, то ће вероватно бити да би се изјаснили о коначном договору (о изласку) са ЕУ", рекао је он.

Кер-Линдзи каже да у овој фази није јасно ни шта ће се догодити с британским функционерима у ЕУ.

"Знамо да ће функционери, који су на позиције дошли избором, отићи. Британски комесар је већ поднео оставку и јасно је да ће бити замењен. И чланови парламента ће морати да оду, рекао је он".

Британски стручњак, међутим, сматра да можда постоји начин да неки функционери остану.

"Многи ће можда моћи да добију друге пасоше. А то ће такође бити део преговора са Унијом. Знам да су их уверавали да никаква одлука неће бити донета одмах. Ипак, многи од њих су забринути за своју будућност", каже он.

Према његовим речима, у самој Британији, победници референдума имају велики проблем, јер постоје две веома различите групе у онима који су се залагали за излазак - "либерална група" која се залаже за слободну трговину са ЕУ и нема суштинске примедбе на имиграцију и расистичка и ксенофобна групација која је опседнута имиграцијом, а те две групе сада не знају како да помире међусобне разлике.

Уз то, заговорници изласка из Уније су дали много невероватних обећања која никако не могу да испуне, као на пример да ће суму од 350 милиона фунти недељно коју шаљу ЕУ (а заправо се ради о пола те суме) моћи да шаљу Здравственој служби, што је апсолутно немогуће, подсетио је он.

"Поврх тога, постоје истински разлози за забринутост да ће брегзит водити до још једног покушаја Шкотске да прогласи независност. Истовремено, то би могло изазвати и нестабилност у Северној Ирској", а све ће то, како закључује Кер-Линдзи, представљати велики проблем за новог премијера.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер