субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џејмс Кер Линдзи: Постоји разумевање зашто је толико важно да се коначно и потпуно реши питање Косова, како би се прекинуло бескрајно ослањање Србије на Москву и Пекинг
Хроника

Џејмс Кер Линдзи: Постоји разумевање зашто је толико важно да се коначно и потпуно реши питање Косова, како би се прекинуло бескрајно ослањање Србије на Москву и Пекинг

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. јануар 2021.

 БЕОГРАД - "Европска унија (ЕУ) у потпуности схвата да што би више изазова стављала пред Србију, то би већа била вероватноћа да Србију још јаче гурне у руске и кинеске руке", оценио је данас за Радио Слободна Европа, професор на ЛСЕ и стручњак за политичка питања на западном Балкану Џејмс Кер-Линдзи.

Србија се не придружује резолуцијама Уједињених нација и ЕУ у осуди Русије и Кине и других аутократских земаља због репресије и кршења људских права зато што рачуна на њихову подршку у непризнавању косовске независности и тако изгледа да ће бити све док се не реши косовски проблем, указао је он.

"Ако би ЕУ приморавала Београд да донесе одлуку, она би знала да Србија не може да приушти да антагонизује Русију и Кину - због Косова. Па се тако опет враћамо на тај изворни проблем", одговорио је Кер-Линдзи на питање о захтеву Србији за усклађивањем спољне и безбедносне политике са ЕУ.

Кер-Линдзи рекао је да мисли да постоји генерално разумевање зашто је толико важно да се коначно и потпуно реши питање Косова, како би се прекинуло бескрајно ослањање Србије на Москву и, у извесној мери, на Пекинг.

Да су постојале неке друге околности, да није било питања Косова, а да је Србија радила ово што је радила, мислим да би онда ЕУ вероватно била много директнија и Србији би поручила - "слушајте, ако желите да се придружите ЕУ, онда морате са њом да ускладите своју спољну политику, закључио је Кер-Линдзи. 

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер