четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џејкоб Зума: Не видим разлог да одмах поднесем оставку на место председника земље, боље да сачекамо јун
Хроника

Џејкоб Зума: Не видим разлог да одмах поднесем оставку на место председника земље, боље да сачекамо јун

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. фебруар 2018.

Председник Јужноафричке Републике Џејкоб Зума рекао је да се не слаже са владајућом партијом да, ради "добробити земље", поднесе оставку.

Зума је рекао "не слаже са одлуком" и предложио је високим званичницима странке Афричког националног конгреса - АНЦ да би могао оставку да поднесе после јуна, пренела је агенција Ројтерс.

Зума је, између осталог, рекао да "не види разлог због чега би требало да поднесе оставку" на место председника државе и да је отворен за даље разговоре.

Партија Афрички национални конгрес је у уторак званично затражила од Зуме (75) да понесе оставку "за добробит земље".

Владајућа партија је такву одлуку донела после маратонског састанка који је трајао 13 сати, а одржан је у "четири ока" између Зуме и његовог наследника Сирила Рамафосе.

Зума, који је на власти од 2009. године, оптужен је за корупцију, али се одупирао све већем притиску да поднесе оставку од децембра, када га је Сирил Рамафоса заменио на месту лидера АНЦ.

Рамафоса је у децембру изабран на чело АНЦ, 106 година старе партије, тесно победивши бившу Зумину жену, Нкосазану Дламини-Зуму.

Врховни суд Јужноафричке Републике 2016. године је пресудио да је Зума прекршио Устав када није успео да отплати новац владе, који је потрошио на своју приватну кућу.

Просле године, Врховни апелациони суд пресудио је да Зума мора да се суочи са 18 тачака за корупцију, превару, рекетирање и прање новца у вези са споразумом о наоружању из 1999. године.

Јужноафричка економија у стагнацији је током Зумине деветогодишње владавине, а банке и рударске компаније нису вољне да инвестирају у тој земљи због широко распрострањене корупције и нестабилности.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер