субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џефри Најс: Било је политичких притисака на рад Хашког суда
Хроника

Џефри Најс: Било је политичких притисака на рад Хашког суда

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 03. април 2011.

БЕОГРАД  – Некадашњи главни тужилац на суђењу Слободану Милошевићу Џефри Најс изјавио је да је било политичких притисака на рад Хашког суда, али да не зна ни за један поступак пред Трибуналом који је „подлегао неправичним притисцима”.

„Да, било је политичких притисака, али нисам спреман да вам кажем ништа више од тога”, рекао је Најс у интервјуу за ТВ Б92, одбивши да каже из којих су земаља спољне инстанце које су имале утицај на суд.

Он је рекао и да су му ти притисци „загорчавали живот” током суђења Милошевићу.

Упитан за његово сугерисање да је бивши главни хашки тужилац Карла дел Понте опструирала његов рад неколико пута, између осталог да је склопила савез са Србима да га држи даље од наводно компромитујуће записнике са седница југословенског Врховног савета одбране (ВСО), Најс одговара да „није проблем био у томе што су документи били недоступни”.

„Ја сам их видео све, судије такође, као и Милошевић. Проблем је био у томе што документа нису била у целини доступна јавности. Барем најинтересантнији делови”, рекао је Најс.

Према њему, бивши председник Југославије Слободан Милошевић учинио је себи лошу услугу када је одлучио да се брани сам јер је тако пропустио прилику да пред јавност и суд изнесе неке значајне доказе.

„Верујем да би судије, у коначном разматрању, узеле у обзир и те аргументе. Али ко зна какав би био резултат”, рекао је Најс додавши да је њих у Тужилаштву нервирало то што је Милошевићу попуштано због здравственог стања, да му је дозвољено да сам испитује сведоке и да су му судије свашта толерисале.

Милошевић је преминуо пре пет година од инфаркта у својој ћелији у притвору Хашког трибунала, током суђења за ратне и злочине против човечности на Косову и у Хрватској, и за геноцид у Босни и Херцеговини.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер