четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дванаест година од преговора у Рамбујеу
Хроника

Дванаест година од преговора у Рамбујеу

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 06. фебруар 2011.

Београд – Данас се навршава 12 година од почетка мировне конференције о Косову у дворцу Рамбује код Париза, на којој су учествовали представници власти у Србији и косовских Албанаца, уз присуство међународних званичника.

Конференција која је трајала 17 дана, завршена је неуспехом, а међународна Контакт-група је одлучила да се преговори делегација Владе Србије и косовских Албанаца о решењу косовске кризе наставе 15. марта 1999. у Паризу.

Шеф делегације Владе Србије на преговорима о Косову Ратко Марковић изјавио је тада да састанак у Рамбујеу „није дао резултате, јер се није пошло од темеља, већ од крова”.

Он је рекао да се делегације две стране, иако је требало да преговарају и постигну споразум, „никада нису састале, да правила за рад састанка никада нису утврђена” и да је резултат била изјава, а не споразум.

Делегација косовских Албанаца прихватила је у начелу предлог споразума о решењу косовске кризе који је предложила Контакт-група.

Делегација Владе Србије прихватила је такође у начелу тај предлог, али је остала при ставу да се трупама НАТО не дозволи пролазак кроз Србију и да међународне снаге на Косову буду под окриљем УН.

Друга рунда преговора о Косову, која је почела 15. марта у Паризу, завршена је после четири дана, такође неуспехом.

Државна делегација Србије и делегација косовских Албанаца потписале су 18. марта различите споразуме.

Делегација косовских Албанаца потписала је споразум који су понудили међународни преговарачи, док је државна делегација Србије потписала сопствени предлог политичког споразума - Споразум о самоуправи на Косову и Метохији.

Ни у последњем покушају, 22. марта 1999, специјални изасланик САД Ричард Холбрук није успео да убеди председника СРЈ Слободана Милошевића да прихвати споразум о Косову и размештање страних трупа у покрајини.

Два дана касније, 24. марта, НАТО је почео бомбардовање СР Југославије што је после 78 дана резултирало повлачењем југословенских снага са Косова и успостављањем привремене администрације УН у покрајини (УНМИК).

У фебруару 2008, Европска унија одобрила је слање мисије Еулекс на Косово, са задатком да постепено преузме све надлежности УНМИК.

Најављени разговори Београда и Приштине о животним и другим питањима још нису заказани. Влада Србије је 21. јануара ове године поставила политичког директора Министарства спољних послова Борислава Стефановића за шефа тима за разговоре Београда и Приштине.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер