петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Два турска новинара оптужена за шпијунажу након што су објавили да су турске тајне службе слале оружје исламистичким побуњеницима у Сирији
Хроника

Два турска новинара оптужена за шпијунажу након што су објавили да су турске тајне службе слале оружје исламистичким побуњеницима у Сирији

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 27. новембар 2015.

АНКАРА - Истакнути турски новинари Џан Дундар и Ердем Гул оптужени су за шпијунажу након што су објавили да су турске тајне службе слале оружје исламистичким побуњеницима у Сирији.

Дундару, главном уреднику дневника "Џумхуријет", и Гулу, шефу редакције тог листа у Анкари, прети доживотна робија уколико се утврди да су криви, преноси Би-Би-Си.

Њихови наводи и видео снимак изазвали су праву политичку олују у Турској, као и тужбу коју је против тог листа поднео председник Турске Реџеп Тајип Ердоган.

Новинари, који поричу оптужбе за које се терете, известили су да су камиони које користи турска обавештајна агенција МИТ коришћени за превоз оружја исламистичким опозиционим групама у Сирији.

Видео снимак који је објављен уз извештај показао је, наводе новинари, како турски полицајци пресрећу камионе и откривају сандуке са оружјем и муницијом.

Влада тврди да су камиони обавештајне службе превозили помоћ туркменској мањини у Сирији, а Ердоган је упозорио да ће се "онај ко је написао ту причу то скупо платитити".

И Дундар и Гул су оптужени за шпијунажу и пружање помоћи покрету Фетулаха Гулена, који је раније био близак савезник Ердогана, али турска влада тај покрет сада сматра терористичком организацијом.

"Питају нас зашто смо објавили ту причу. Историја новинарства је пуна примера као што су "Вотергејт" или "Викиликс" који показују да би државе желеле да неке чињенице остану у тајности. Али их треба изнети на видело јер је то у корист општег добра", рекао је Дундар.

Групе које се боре за слободу штампе оштро су критиковале оптужбе против два турска новинара.

Турска се, иначе, суочава са оштрим критикама због стања на пољу слободе штампе и налази се на 149. месту међу 180 земаља на Индексу слободе штампе у свету који су објавили Репортери без граница, подсећа британска медијска кућа.

(Блиц)    

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер