четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душан Вујовић: СА ММФ ће бити одржани преговори око тога колико ће и када бити повећане плате и пензије
Хроника

Душан Вујовић: СА ММФ ће бити одржани преговори око тога колико ће и када бити повећане плате и пензије

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. септембар 2016.

 Министар финансија Душан Вујовић рекао је вечерас да ће са Међународним монетарним фондом (ММФ) бити одржани преговори око тога колико ће и када бити повећане плате и пензије у Србији.

- Да бисмо повећали плате морамо имати раст, а он је код нас подинут на око 2,5 одсто. Тај раст и мали дефицит који очекујемо на крају године дају нам основу да можемо да имамо трајно повећање плата и пензија. Међународни монетарни фонд има праксу да, када се остварују резултати у оквиру програма, нема повећања, али пошто смо ми премашили резултате за 800 - 900 милиона евра, остварили смо простор за повећање који покушавамо прецизније да измеримо. Крајем октобра знаћемо све тачније око тога - рекао је Вујовић гостујући у емисији "Око" на РТС-у и нагласио да ММФ жели да смири очекивања у том пољу.

- Они кажу и кажу "хајте да заједно погледамо колико је то", да добијемо награду за оно што смо постигли. Циљамо да повећања ускладимо тако да остваримо принцип да радна места буду плаћена у зависно од вредности тог рада. Зато повећања која не иду свим секторима, о чему је говорио и премијер, треба да исправе основу коју носимо из прошлости - рекао је Вујовић.

Говорећи о ЕПС-у, Вујовић је истакао да проблеми у том предузећу треба да се реше пре свега квалитетним нивоом управљања у самом систему.

- ЕПС прво треба да има ефикасније управљање, па да се он као систем понаша ефикасније, притом мислим на пензионисање и рационализацију радних места, затим да буде еколошки, да смањи губитке, да може да привуче стране инвестиције - навео је министар и додао:

- Поскупљење струје које креће од октобра је било калкулација тржишта у околини, које је узело у обзир заостајање из прошле године и кретања у Европи и региону. Пао је трошак производње електричне енергије. Сваке године, код свих цена, које су фиксиране, па и код струје биће корекције - рекао је он, одговарајући на питање да ли ће струја поскупети и следеће године.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер