петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душан Вујовић: Новац од продаје државних непокретности сигурно неће отићи у текућу потрошњу
Хроника

Душан Вујовић: Новац од продаје државних непокретности сигурно неће отићи у текућу потрошњу

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. јул 2015.

 БЕОГРАД - Посланици опозиције у Скупштини Србије данас су оптужили власт да продајом непокретности у државном власништву продаје "породично благо", како би се задовољили партијски интереси, и затражили од министра финансија Душана Вујовића да поднесе оставку. Министар финансија Душан Вујовић поручио је данас да новац од продаје државних непокретности сигурно неће отићи у текућу потрошњу.

У Народној скупштини, где је у току расправа о амандманима на закон о посебним условима продаје одређених непокретности у својини Србије, посланик Нове странке Владимир Павићевић оценио је да држава тим законом настоји да реши економске проблеме, јер не уме другачије.

"То ми личи као да имамо слику једну породице која се нашла у тешком економском стању, не зна како да га реши и онда се у својој кући проналазе разне ствари, овали, нека бижутерија, гледа се колико то вреди, како би се преживело", казао је Павићевић.

Одмах је реплицирао посланик Српске напредне странке (СНС) Зоран Бабић, реагујући на изјаву да се друштво налази у тешком стању, због чега на продају излаже "бижутерију, јер је породично благо већ продато".

"Ко је продавао породичне драгоцености, ко је приватизовао од 2000. године на овамо, да ли су створене неке нове вредности", упитао је Бабић и додао да су они који сада критикују продају имовине "оћутали све продаје у Влади премијера Мирка Цветковића".

У полемику се укључио и лидер Нове странке Зоран Живковић који је упитао Бабића са којим правом прича о приватизацији.

"Ово ми личи на једну песму која ће очигледно бити предлог СНС, да када се мења Устав, да се промени и химна Србије, па ће химна бити чувена народна песма – све ћу да продам, само да играм", рекао је Живковић.

Посланик СНС Владимир Ђукановић одговорио је Живковићу да се та песма зове "Хајде Јано колико да играмо" и да је то дивна, традиционална песма са Косова и Метохије.

"Толико о томе колико ништа не знате", рекао је Ђукановић.

И самостални посланик Јанко Веселиновић оценио је да се продајом имовине, продаје породично благо и то онима који су по претходном договору са властима те непокретности од 1. јануара узели у закуп.

"Шта ћемо са грађанима којима извршитељи куцају на врата и који немају шта да продају. Овако се продаје имовина како би се задовољили партијски интереси пред изборе", рекао је Веселиновић.

Он је додао да је актуелна Влада Србије "најнеефикаснија влада на свету" и позвао министра финансија Душана Вујовића да поднесе оставку.

"Министре поднесите оставку, тиме ћете дати значајни допринос да грађани виде да нас водите у пропаст", казао је Веселиновић.

Сличну поруку министру упутио је и Живковић, који је казао да ће Вујовић "целог живота носити бруку на лицу".

"Ови политичари ће да оду, а ви нисте политичар, ви сте економски стручњак", рекао је Живковић.

Вујовић није желео да коментарише овакве ставове опозиције, оцењујући да су део политичке дискусије, али је нагласио да ће се средства од продаје непокретности користити за стратешке приходе и пројекте.

На закон о посебним условима продаје одређених непокретности у својини Републике Србије поднето је 86 амандмана, а до сада је Вујовић прихватио два којима се закон додатно прецизира.

Вујовић: Новац од продаје непокретности у стратешке циљеве

Министар финансија Душан Вујовић поручио је данас да новац од продаје државних непокретности сигурно неће отићи у текућу потрошњу.

Вујовић је рекао да то што ће средства, која ће се остварити након усвајања Закона о посебним условима продаје одређених непокретности у својини Републике, бити општи приход државе не значи да ће отићи на текућу потрошњу.

"Не желимо да бојимо ниједан извор прихода, тако да сигурно неће отићи у текућу потрошњу', рекао је Вујовић додајући да није искључено да ће тај новац бити употребљен и у одређене видове побољшања ситуације са јавним дугом и инвестиционе пројекте.

"Ми очекујемо да ће ови приходи да остану необојени, а да влада предлаже начин коришћења средстава који ће бити целисходан и који ће бити усмерен на остваривање стратешких циљева", истакао је министар финансија.

Вујовић је додао да ће влада предлагати инвестиционе пројекте.

Како је најављено, држава ће у наредном периоду у оквиру најављене продаје државних непокретности понудити пословне просторе и станове, који су већ дати у закуп и нису нужни за функционисање државе, али не и дипломатска представништва.

Највише амандмана, чак 218 поднето је на измене и допуне Закона о јавним набавкама, а најмање на измене и допуне Закона о јавном дугу – четири амандмана.

Скупштина наставила рад, одбијена иницијатива заштитника грађана

Скупштина Србије данас је наставила рад расправом о 351 амандману који су поднети на сет економских закона, а чији је циљ, како је навела Влада као предлагач, спровођење структуралних реформи и фискалне консолидације. Раније данас Одбор за правосуђе, државну управу и локалну самоуправо одбио је иницијативу заштитника грађана Саше Јанковића у којој је указао да предлог Закона о начину одређивања максималног броја запослених у јавном сектору онемогућава да "организације и органи чија је независност гарантована Уставом и законом, свој посао раде независно од било ког органа власти".

Председник Одбора Петар Петковић рекао је у краткој расправи да се иницијатива одбија јер није у складу са Законом о буџетском финансирању.

Саша Јанковић је иницијативу којом тражи подношење амандмана на закон, поднео у сагласности с повереником Родољубом Шабићем, повереницом Бранкицом Јанковић, председником Државне ревизорске институције Радославом Сретеновићем и директорком Агенције за борбу против корупције Татјаном Бабић.

Инцијатива је упућена, јер је у предлогу Закона наведено да у службама Заштитника грађана, Повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности, Повереника за заштиту равноправности, Државној ревизорској институцији и Агенцији за борбу против корупције, по предлогу Владе, максималан број запослених требало да утврди Одбор за административно-буџетска и мандатно-имунитетска питања Народне скупштине.

На Закон о начину одређивања максималног броја запослених у јавном сектору, поднето је укупно 26 амандмана.

(Бета-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер