субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душан Вујовић: Можда буде и другог повећања плата и пензија 2017. године ако привредни раст буде већи од очекиваног
Хроника

Душан Вујовић: Можда буде и другог повећања плата и пензија 2017. године ако привредни раст буде већи од очекиваног

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 10. децембар 2016.

БЕОГРАД - Министар финансија Душан Вујовић је изјавио вечерас да би, поред предвиђеног повећања плата и пензија почетком наредне године, могло да се разговара и о другом повећању током 2017. ако привредни раст и приходи буду већи од оних који су пројектованих буџетом. 

"То ће зависити како будемо остваривали динамику БДП-а, која предвиђа раст од три одсто, али то је конзервативна пројекција. Ми смо са овим параметрима предвидели повећање колико је било могуће. Ако будемо имали већу стопу раста, повољније услове за отварање нових радних места, боље услове за порезе и доприносе на плате, сигурно ће бити простора да се разговора и о томе", рекао је Вујовић за РТС одговарајући на питање да ли би у 2017. могло да дође до још једног повећања плата и пензија.

Он је казао да је Влада успела да се због добрих резултата избори код за једно повећање плата, што је потврда од ММФ-а да се налазимо на добром путу, иако ће због тога за 0,4 или 0,5 одсто бити повећа дефицит.

"Ми смо и раније говорили да ово повећање плата од шест одсто у здравству и пет одсто у једном броју других сектора није нешто што је уобичајено за овакве трогодишње програме са ММФ-ом. Фонд обично иде конзервативно и тражи да се сачека до краја аранжмана да би се плате и пензије враћале на ниво од пре програма", навео је Вујовић.

Он је говорећи о ризицима за буџет наредне године рекао да су то, пре свега, ризици о решавању предузећа у реструктурирању, као и средстава у јавним предузећима.

"То већ годинама решавамо и то је сада дошло у први план. Претпоставка буџета је да то мора да се реши наредне године. Како се каже, буџет је усвојен у пет до 12 више у том смислу структурних питања. Ми смо у буџету предвидели неке расходе који се на то односе, али предстоји нам да прво остваримо то што смо планирали, али и да спречимо отварање нових рупа у јавним предузећима", нагласио је Вујовић.

Он је поновио да избори неће утицати на буџет.

"Ово је изборна година и у буџет су ушли расходи за предстојеће председничке изборе, за два круга. Ако буде допунских трошкова увек ће се наћи простор да реагујемо", навео је министара.

Он је нагласио да је буџет доста флексибилан.

"Зато смо тражили да текућа буџетска резерва буде већа да можемо да реагујемо. Сви избори који буду наредне године неће утицати на понашање инвеститора. Они гледају на главне показатеље, а ми смо врло близу добијања инвестиционог нивоа и очекујем да ће се то и остварити", нагласио је Вујовић.

Вујовић је рекао да ће ММФ после одобрење шесте ревизије, што се очекује крајем следеће недеље, прећи на проређени режим, то јест да ће се уместо кварталне контроле обављати једном у шест месеци.

"То је знак за остварене резултате", нагласио је министар.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер