субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душан Вујовић: Један од главних циљева владе је да реформише економију и раднике из јавног сектора преусмери у приватни
Хроника

Душан Вујовић: Један од главних циљева владе је да реформише економију и раднике из јавног сектора преусмери у приватни

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. октобар 2014.

ЛОНДОН - Један од главних циљева српске владе је да реформише економију и раднике из јавног сектора преусмери у приватни, поручио је данас министар финансија Србије Душан Вујовић на инвестиционој конференцији у Лондону, пренео је лист Интернешнел бизнис тајмс.

"Ако је држава као послодавац последње уточиште, то није добро ни за грађане ни за државу. Можете ли да замислите да се породице у Британији или САД надају да ће им деца радити за владу да би имала добре плате? То је апсурдно. Они желе да им деца раде на Волстриту или у Силицијумској долини. Британија има веома успешан модел и желимо да научимо више од ње на пољу уравнотежења јавног и приватног сектора", рекао је Вујовић.

Министар је подсетио да је Србија морала да смањи плате у јавном сектору, пензије и буџетске расходе да би постигла одржив привредни раст.

"Људи нас питају зашто нисмо смањили плате 15 или 20 одсто, али ми смо израчунали да ће смањење од 10 одсто мање погодити грађане и неће у потпуности угушити тражњу у земљи", навео је он обраћајући се представницима јавног и приватног сектора на конференцији.

Лист наводи да је Вујовић затражио је од Британије савете о укидању радних места у јавном сектору, као и о другим мерама штедње, у покушају да убрза приватизацију, смањи буџетске расходе и приближи Београд Европској унији.

У тексту се подсећа да је Британија од доласка на власт конзервативно-либерално-демократске коалиције 2010. укинула 400.000 радних места у јавном сектору, у оквиру опсежних мера штедње, које је Међународни монетарни фонд заговарао као успешан начин за решавање дужничких проблема и јачање економског раста. Од 2010. број радника у приватном сектору Британије порастао је за 2,1 милион.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер