петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душан Вујовић: Држава није добар предузетник, постоје фирме заинтересоване за куповину РТБ Бор
Хроника

Душан Вујовић: Држава није добар предузетник, постоје фирме заинтересоване за куповину РТБ Бор

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. јануар 2018.

 Мање је више." Здравко Марић, хрватски министар финансија, искористио је ове речи да банкарима окупљеним на Јуромани конференцији у Бечу опише начин на који је његова земља успела да подигне пореске приходе и смањи јавни дуг.

Како се похвалио Марић, прва ствар коју је Хрватска урадила да стабилизује своје финансије била је да спусти порезе, што је ослободило средства привреди за инвестиције и на крају довело до већих пореских прихода.

То што је у пракси пронашао магични метак либералне економске теорије, Марићу је донело аплауз, а сада његов српски колега Душан Вујовић жели да уради нешто слично. Ако не ове, а оно наредне године.

- Ми већ годинама размишљамо о томе. И још увек нам остаје могућност да то урадимо током 2018, а сигурно да разматрамо могућност за наредну годину - каже Вујовић.

На питање зашто онда то већ сада није урађено, министар одговара овако: "Право да вам кажем, у последњој години аранжмана са ММФ-ом, када смо правили буџет за 2018, нисмо хтели много да мењамо порезе. Зато што бисмо тиме скратили себи простор. Када мењате пореске стопе, онда се конзервативне пројекције прихода смањују и то вам сужава простор за друге ствари које хоћете да спроведете. Ми смо хтели да ове године максимално повећамо простор за инвестиције и за ово заслужено подизање плата и пензија. Да смо ишли на смањење пореза, онда бисмо теже све то уклопили."

Дакле, присуство ММФ-а и жеља Владе да подигне пензије и плате у јавном сектору главни су разлози зашто у Србији још немамо пореске резове. Међутим, Вујовић види још један разлог за то - недостатак "друштвеног консензуса" да порез треба плаћати.

- У Србији постоји велики број људи који плате примају без плаћених пореза и доприноса. Ако бисмо постигли друштвени консензус да сви плаћају порез, онда бисмо могли да спустимо порезе и доприносе на плате, а да се не смање приходи у буџет. Има најмање 300.000 људи који примају илегално плате, без плаћених доприноса. Ако би сви они плаћали доприносе, онда бисмо оптерећење плата могли да спустимо са постојећих 71 одсто - каже Вујовић за Данас.

Србија је успешно завршила трогодишњи аранжман са Међународним монетарним фондом, а једна од главних дилема у економској јавности је да ли ће Влада затражити нови програм или ће изабрати да се ослободи Фонда, како би себи дала више простора за потрошњу и субвенције. Вујовић каже да одлуке још нема, али да он сматра да је Србији ММФ још потребан.

- Наставићемо дијалог са ММФ-ом, а да ли ћемо закључити и нови програм, то ћемо решити током наредних шест месеци. Ја сам за то да наставимо. Тренутно је на столу ПЦИ аранжман (Полицy Цоординатион Инструмент), а нама је координација политика и даље битна. Све док кредитни рејтинг Србије не достигне инвестициони ниво, нама је присуство Фонда и даље битно. То је моје мишљење - каже Вујовић.

Србија је, иначе, још далеко од поменутог инвестиционог рејтинга. Тренутни рејтинг земље према агенцији Стандард енд Пурс је "ББ", што је ниво који смо достигли 15. децембра, после више од пет година проведених на нижем ступњу "ББ-".

Први рејтинг изнад овог на којем је Србија данас је "ББ+", али ни он није инвестициони, већ и даље шпекулативни, а тек је ниво изнад њега, "БББ-", најнижи ниво који се сматра инвестиционим. 

То значи да ће Србија, ако се буде водила Вујовићевим аршином да нам је ММФ потребан све до достизања инвестиционог рејтинга, имати аранжмане са Фондом барем до 2021, а врло вероватно и после тога.

Крупан залогај

Влада Србије би требало у наредних пар месеци да одлучи да ли ће приватизовати РТБ Бор или неће, односно које ће бити решење за овог губиташа. Тренутна висока цена бакра на светским тржиштима значи да је тренутак за продају повољан и Вујовић потврђује да постоје фирме заинтересоване за куповину.

- Ситуација са банкама и светским тржиштима нам тренутно одговара, па интерес појединих инвеститора може да доведе до срећног решења да се Бор приватизује по доброј цени. Али, ако понуда није довољно добра, било финансијски било са становишта економске одрживости, онда је нећемо реализовати. Председник стално понавља да му је жао што се продаја Телекома није реализовала. Али, ја кажем да сам ја више економиста, нисам политичар. Ако је цена добра, треба да се реализује. Ако цена није добра, треба сачекати па видети - каже Вујовић.

Ипак, он нема сумње у то да је "на дужи рок РТБ Бор сувише крупан залогај за нас". Како каже, показало се да је управљање тим комбинатом, "а Бор нису само рудници, него и прерада и продаја", за нас сувише компликовано.

- Није држава добар предузетник. Зато треба то да прода и да препусти приватном сектору то да ради, било да купци буду наши људи, било странци - закључује Вујовић.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер