четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душан Јањић: Све води ка оружаном сукобу на Косову, не искључујем да би крајем 2019. могло доћи до споразума, из албанских извора су ми рекли “нама и Ђурићу треба још месец дана да уобличимо целу агенду”
Хроника

Душан Јањић: Све води ка оружаном сукобу на Косову, не искључујем да би крајем 2019. могло доћи до споразума, из албанских извора су ми рекли “нама и Ђурићу треба још месец дана да уобличимо целу агенду”

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. фебруар 2019.

Велике силе увек имају план Б, и уколико не дође до споразума Београда и Приштине, све води ка избијању локализованих оружаних сукоба на Косову, оценио Душан Јањић из Форума за етничке односе, гостујући у Новог дана ТВ Н1.

Јањић је оценио да се дијалог Београда и Приштине налази у пат позицији, а пат позиција у шаху значи да више не можете да одиграте ниједан потез и да морате да играте нешто ново, "што би Американци рекли, нешто креативно".

"Срби би рекли дајте нам нешто територије да дигнемо руке од Косова, а косовска страна одговара максималистичким циљевима. Од убиства Оливера Ивановића имамо све сигнале да се ради о једној озбиљној политичкој дестабилизацији Косова, Србије и Западног Балкана. И то поприма елементе припреме за тихе оружане сукобе", упозорио је он.

Јањић је истакао да велике силе никада не играју план А, већ да увек имају спреман и план Б.

"Америчка политика је политика конфликт менаџмента - понудићу вам да дођете у Белу кућу и решите то мирно. Ако то не успе, реализоваћу своје циљеве. А шта је амерички циљ на Балкану? Да смање трошкове, смање војно присуство, да га пренесу на НАТО, на Европљане, а то значи да им треба повезивање војно-безбедносно дела који ће неспорно чинити НАТО: Црна Гора - Косово - Македонија. Бојим се да ова политика да притискате власт у Приштини да скине таксе, да посустане пред Вучићем, а да с друге стране подржавате Косово у максималистичким циљевима, резултира у оружаним сукобима", казао је гост Новог дана.

Свет је, додао је он, још у БиХ научио да сукоби на Балкану сукоби који се не шире, и у којима погине мало странаца, а јако су, како је рекао, добри да апсорбују огромну енергију.

Власт је у Орашцу дозволила екстремистима да приђу премијерки, власт се игра са екстремистима

"И да вам кажем најбаналније, питао сам косовске политичаре: 'Ако избију сукоби шта мислите колико ће људи напустити Балкан, укључујучи и Косово?' Кажу: 'Милион и по ће напустити', а питам: 'А ако буде визна либерализација?', опет кажу: 'Милион и по'. Ми смо део светских кретања - Балкан ће се празнити, или природним или убрзано, а треба негде примити људе из Сирије и Централне Азије", појаснио је Јањић.

Истакао је да говори о локализованим оружаним сукобима и подсећа да је деведестих, "када је држава била јача", било довољно да 15 Шешељевих људи оде у Славонију и супростави се гарди, па да сукоб почне.

"А данас имате око 1.500 бораца ИСИЛ-а на Балкану, а колико имате бораца Донбаса? Приватних компанија које обучавају? Екстремних партија које марширају? Власт је у Орашцу дозволила екстремистима да приђу премијерки, власт се игра са екстремистима. Не постоји борба против есктремизма, они добијају простор", подсетио је он.

Вучић и Тачи деле заједничку политичку судбину

Јањић је рекао и да колико познаје председнике Србије и Косова, Александра Вучића и Хашима Тачија, они нису за рат, јер већ имају своје искуство рата из деведесетих.

Осврћући се на панел о Косову на безбедносној конференцији у Минхену, на којем су учествовали Вучић и Тачи, Јањић се сагласио да је та дискусија избацила на површину колико смо заправо далеко од било каквог договора, али је додао и да двојица председника озбиљно разговарају када се виде у четири ока и да имају одређени степен познанства и зајенички деле политичку судбину.

Јањић је додао и да Тачи на панелу није имао шта да каже, јер је политика Приштине конфузна, и сви би на Косову радо ишли на изборе, али им Сједињене Америчке Државе то не дозвољавају.

Подсетио је ипак да је Косово усвојило платформу за преговоре, и да када Шпенд Ахмети оде у Брисел он представља приштински тим, док је Марко Ђурић и даље само представник Канцеларије за Косово и Метохију.

"Верујем да Вучић има неку платформу, али то је све илегална градња, као Борча и Овча, ви имате легитимну платформу када сте прошли парламент. И ако Вучић има неку платформу, мислим да више разрађује идеје, па гледа шта ће да се навали на шаховску таблу. Ми немамо кохерентну стратегију", упозорио је он.

Јањић сматра и да би Американци требало да попусте и да дозволе ванредне изборе, јер се неће ништа изгубити ако Федерика Могерини не потпише споразум Београда и Приштине, а отворила би се могућност да се релаксира ситуација и да се до договора дође можда чак и пре краја године.

"Техничке владе могу да иду на техничке припремне разговоре. Не искључујем да би се крајем 2019. могло доћи до споразума. Из албанских извора су ми рекли: 'Нама и Ђурићу треба још месец дана да уобличимо целу агенду', али не очекујем да ишта потпишу", казао је Јањић.

Стефан Филиповић: Вашингтон хоће договор "преко колена"

Из Грачанице се у Нови дан укључио и Стефан Филиоповић из Центра за мир и толеранцију који је оценио да Вашингтон врши притисак да се споразум о Косову увоји "одмах и преко колена".

Осврћући се на упозорење Душана Јањића о могућим оружаним сукобима, Филиповић је рекао да српска заједница на Косову страхује од таквог сценарија и да покушава да делује у том правцу да до тога не дође.

"Позивамо на мир, јер до тога је нама највише стало. Нама одговара процес, дијалог, разговор", рекао је он.

Говорећи о таксама на увоз робе из Србије и БиХ, Филиповић је рекао да је та тема тренутно везана само за питање да ли ће дијалог Београда и Приштине бити настављен или остати блокиран.

Сматра и да политичка елита на Косову има консензус о томе шта је њихов циљ, али да се разликују у мишљењима како до тог циља доћи.

Филиповић је упозорио да је од потписивања Бриселског споразума 2013. године ситуација на терену све лошија. Истакао је и да све о чему су Јањић и он говорили показује колико је ситуација на Косову комплексна.

"И нека ми кажу да је у таквој ситуацији могуће пронаћи брзо и добро решење, ја сам заиста скептичан. Сви су они повезани - и Заев, и Ципрас, и Еди Рама. Оно што се деслио у Македонији је смешно, а они хоће сличан сценарио на Косову. Желим да је верујем да је Србија озбиљнија држава од Македоније, где ће се историја смејати", закључио је Филиповић.

(Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер