петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душан Јањић: Србија је део америчке зоне и НАТО интересне сфере, Русија неће ући у рат због Србије
Хроника

Душан Јањић: Србија је део америчке зоне и НАТО интересне сфере, Русија неће ући у рат због Србије

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 06. август 2016.

 Србија је претерала у тој војној неутралности и мора да донесе одлуку. Ако иде у ЕУ, мора да војну неутралност почне да реинтерпретира, сматра политички аналитичар Душан Јањић.

Јањић додаје да Србија јесте део "америчке зоне и део интересне зоне НАТО".

"Русија неће ући у рат због Србије. Није то Источна Украјина, није ни Крим. Те илузије наших политичара да када направе глупост да ће неко доћи да им почисти двориште, то нас може пуно коштати", каже Јањић.

Између Србије и Хрватске, према писању таблоида, почиње трка у наоружању, али како Н1 сазнаје  никаква набавка, а камоли поклон из Русије није договорен.

Јањић каже да војне сарадње су увек и политичке.

"Тачно је да и у Хрватској и у Србији траје један процес да се колико толико модернизују нужни одбрамбени системи. Тачно је да се то ставља у шири контекст. Када су кризе велике, једна од инвестиција је да дајете у наоружање, то су добри послови. Ако говоримо шта су таблоиди писали...ако би свет функционисао какао пишу таблоиди, не знам који би то свет био. То није садашњи", рекао је Јањић.

"Олуја - објективно два виђења"

Како Душан Јањић каже, политичке структуре које су на власти и у Србији и Хрватској су неспособни да одговоре на захтеве кризе, па се враћају "шовинистичкој мобилизацији грађана". Како наводи, све је инструментализовано за дневнополитичке потребе и изборе.

"Добро је да Хрватска има и другу страну која покушава да се супротстави есктремизму. Наравно да је за Хрватску Олуја брилијантна војно полицијска акција, која је довела до ослобођења.  За људе који ту тамо живе, то објективно јесте био прогон. То је део који не може да се реши, то је предмет неразумевања", каже Јањић.

Он додаје да ипак постоји проблем ако се "идентитет тражи у Барешићу", и тако нешто треба да брине Хрватску.

"То превазилази унутрашње идеологије. Не знам колико људи који су у Шведској оптужени за тероризам су добили своје споменике. Хрватска са деловима Европе исклизава ка нечемо против чега се глобално свет бори. Питање је шта је суштински био договор Туђмана и Милошевића. Они су са обе стране "свете краве", рекао је Јањић.

Додаје да су историје и наративи различити са обе стране, пошто "обејктивно јесу различити".

"Дачић лоше пева, а на његове изјаве немам коментар"

Изјава хрватске председнице Колинде Грабар-Китаровић да је Олуја етички чиста победа и да је она растеретила Србе тега великосрпских пројеката, представља показатељ да је за Хрватску етички чисто убити неколико хиљада Срба и протерати њих више од 220 хиљада, изјавио је министар спољних послова Србије Ивица Дачић.

"На његове изјаве немам комантаре, мислим да лоше и пева ту Миљацку. Знам да може да буде озбиљно чак и када делује неозбиљно. Мене је време и историја научила гледај шта људи раде. Дачић и све ово што смо гледали деведесетих, а и сада што гледамо, све су то деца деведесетих. Док они дођу на ниво самосталне политике боље је да ми пробамо да стваримо простор у којим ће моћи да се забављају изјавама, али да их зауставимо у размени нота", каже Јањић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер