Хроника

Душан Јањић: Модел две Немачке биће највероватније решење регулисања односа Београда и Приштине; Вучић ће у априлу изнети платформу о Косову

Штампа
недеља, 11. март 2018.

Србија и Косово највероватније ће регулисати односе према моделу две Немачке, изјавио је директор Форума за етничке односе Душан Јањић. Он је казао да Србија мора да потпише правно-обавезујући споразум у процесу ЕУ интеграција, али да не мора да призна Косово.

Јањић је за РТК 2 казао да је унутрашњи дијалог оживљавањем прича о разграничењу отежао посао председнику Србије Александру Вучићу у проналажењу решења о нормализацији односа.

Рекао је да ће Вучић највероватније у априлу изнети платформу о Косову, али да му унутрашњи дијалог који је покренуо, није пуно помогао.

"Да ли је креирао јавно мњење за подршку – није, да ли је себи отежао посао – јесте. Себи је отежао посао оживљавањем прича Добрице Ћосића и других о разграничењу, подели територија. Дакле, сада су се одједанпут чланови владе и коалициони партнери, Александар Вулин и Ивица Дачић, појавили као озбиљна сметња, јер су формирали једно јавно мњење које мисли да је то могуће решење", рекао је Јањић.

Јањић је оценио да су београдски избори омогућили Вучићу да без икаквих недоумица може даље у решавање питања Косова.

Навео је да Вучић има довољно подршке да убрзо изнесе своје виђење регулисања односа са Приштином, које ће представити Скупштини Србије.

"Вучић има посао број један - да сними стање, примири све отпоре унутарвладајуће коалиције и разлике, и покуша што пре, претпостављам до почетка априла да се појави са једним консолидованим предлогом који мора да консултује и друге актрере, пред Скупштином", казао је Јањић.

Он је истакао да је регулисање односа Београда и Приштине могуће по моделу две Немачке.

ЕУ жели једну опцију

Наводећи да, иако се тренутно док траје унутрашњи дијалог спекулише са неких 11 група предлога, он је истакао да ако се жели у ЕУ има само једна опција.

"То значи да се иде на нормализацију - на потписивање правно-обавезујућег споразума да би се ушло у ЕУ, да не мора да се призна Косово. Али да се начелно не затвара и та перспектива. И друго, не мора да се гласа за чланство (Косова) у УН, али да се не затвара ни та могућност. То је оно што се зове модел две Немачке", казао је Јањић.

 Он је рекао да Београд у процесу нормализације односа са Приштином треба да изнесе своје главне захтеве, што како је оценио, неће бити лако.

"То значи да ће се тражити да и Србија добије нешто, са чиме ће јавно мњење бити задовољено. Шта је то што можеш да добијеш, а што ће деловати као озбиљан добитак у очима и Срба који живе на Косову, и у очима Србије", казао је Јањић.

Он је казао да и даље очекује да се у мају обнови дијалог на политичком нивоу у Бриселу, у новом формату.

"Кључни момент је 31. децембар 2023. године. Ако се испуни оно што се договори у правно-обавезујућем споразуму до тог момента, и затворе се друга поглавља, онда Србија добија позив за чланство (у ЕУ)", казао је Јањић.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]