четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душан Батаковић: Србији прети опасност од лажирања историје на Косову
Хроника

Душан Батаковић: Србији прети опасност од лажирања историје на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 07. септембар 2010.

Историчар и амбасадор Србије у Француској Душан Батаковић упозорио је да постоји опасна могућност да се Србима наметне научно незаснована, а за Албанце политички коректна прошлост покрајине, у којој би се сва кривица за садашњи неповољан положај Срба ставила на српску страну.

Неколико лекција које говоре о положају Срба у Османском царству и о Старој Србији, за приштинске власти биле су довољне да уџбеник историје за 7. разред Душана Т. Батаковића прогласе противуставним.

Та комисија формирана са задатком да провери садржај књига из којих уче српска деца на Косову и Метохији, замерила је овом историчару што "Албанце приказује као људе који су користили насиље против Срба".

"Мој уџбеник има толерантан тон, али не на уштрб историјских чињеница. Зато ја не могу да кажем да су Срби и Албанци били у љубави у 19. веку, када они то нису.

Никаква накнадна лакировка не може да измени чињенице да су Албанци на Косову и Метохији у 19. веку, а то је време које описује мој уџбеник, били већином муслимани и браниоци конзервативног османског поретка и самим тим у сукобима са Хришћанима које су у Истанбулу сматрали реметилачким фактором", објаснио је Батаковић.

Он је у интервјуу франкфуртским "Вестима" истакао да је писао историју каква је била, "ни по бабу, ни по стричевима".

"Када стварам као истраживач научник, ја сам прво историчар, па онда Србин", поручио је српски дипломата.

На констатацију да осим што им смета Ракићева "Симонида" и Симовићев "Бој на Косову", највише примедби имали су на историјске уџбенике, он је казао да то не треба да чуди и да није од јуче.

"То траје још од Енвера Хоџе и стаљинистичке Албаније и та идеологија је деценијама усадјивана у све албанске школске програме, укључујући и оне у бившој Југославији. По тим теоријама, Албанци су, наводно, потомци Илира, из чега следи да су они староседеоци Балкана, док су Срби, који су досељени у 7. веку, уљези на албанској територији", рекао је Батаковић.

"Многи Албанци, политичари и људи са докторским титулама, уче албанску децу на Косови и Метохији да су српске манастире у средњем веку подизали окупаторски кнежеви Србије, а да су Пећку патријаршију и Дечане градила тамошња албанска племена. Та врста идеолошког, националистичког и екстремног заташкавања имају за циљ да легитимизују садашње стање у покрајини и да га протегну на десетине векова унатраг. Притом се игноришу топоними, не само широм Србије и на Косову и Метохији већ и на северу Албаније, где доминирају називи словенског порекла. Имена река, потока, планинских засека, које указује на то ко је ту домаће становништво", казао је он.

Батаковић је навео да је на Западу прихваћена албанска верзија историје и за њих је Косово албанска земља коју су окупирали Срби и због наводног терора Срба над Албанцима они су имали оправдање за војну интервенцију.

"Када имате те две укрштене слике прошлости, онда нема краја прекрајању историје. Баш зато што нам је познато њихово фалсификовање прошлости, наша страна је током преговора о статусу покрајине у Бечу инсистирала да за Србе, без обзира на будући статус, не важе школски програми за историју, језик и културу албанских власти", нагласио је Батаковић.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер