петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душан Бајатовић: Земље региона не могу рачунати на гас из Азербејџана и уљних шкриљаца
Хроника

Душан Бајатовић: Земље региона не могу рачунати на гас из Азербејџана и уљних шкриљаца

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 28. мај 2015.

Земље региона југоисточне Европе не могу на средњи и дужи рок рачунати на снадбевање гасом из Азербејџана као ни на гас из уљних шкриљаца, изјавио је данас генерани директор Србијагаса Душан Бајатовић и нагласио да природни гас, пре свега из Русије, нема замену на европском тржишту.

Гасовод ТАП, који треба да допрема гас из Азербејџана нема довољне количине гаса за југоисточну Европу, а све и када би се тај гасовод изградио, кад се снадбе Турска, преостаје свега 16 милијарди кубика гаса што је недовољно за земље региона, рекао је Бајатовић на Међународном бизнис конгресу који се одржава у Београду и којем присуствује шеф Гаспрома Алексеј Милер.

Бајатовић је додао да је гас из шкриљаца неисплатив и неконкурентан и поручио да те алтернативе које се нуде Србији и земљама региона нису праве алтернативе.

"Ни за седам до десет година не може доћи до изградње инфраструктуре којом би се транспортовао гас из шкриљаца до земаља региона, чак и да нам дају новац", додао је Бајатовић.

"Није фер", каже Бајатовић, да се југоисточна Европа остави без сигурног снадбевања гасом због "геополитичке утакмице између САД, Русије и Европске уније (ЕУ)". Тим питање, додао је, треба да се баве стручњаци, а да политика треба да има мањи утицај.

Бајтовић је рекао да је сигуран да у наредних 10 -15 година гас из шкриљаца не може ни на који начин конкурисати природном гасу без обзира одакле он долази.

Он је навео да би цена нафте требало да буде минимум 85 долара за Барел да би добијање нафте и гаса из шкриљаца било исплативо.

Процене су, како је рекао, да би гас из скриљаца такође требало да буде јефтинији од природног гаса за 33 одсто да би се дугорочно исплатила његова употреба.

Бајатовић је оценио и да Русија ради на диверзификацији испорука сопственог гаса из Русије који је неопходан европским земљама и додао да није сигуран колико ће САД моћи да притискају ЕУ по питању смањења енергетске сарадње са Русијом.

Он је указао да је азијско тржиште, када је реч о извозу гаса из Русије, још привлачније од европског и оценио да новог гаса из афричких земаља, у којима су извршене политичке револуције, до европских потрошача неће бити и да тај гас не може да угрози руске изворе гаса на европском тржишту.

Ако би Русија 2019. године прекинула снадбевање Европе гасом преко Украјине питање је одакле ће се европске земље снадбевати гасом, рекао је Бајатовић и додао да ни Бугарска ни Румунија које се евентуално помињу као алтернативни правац преко којег би се југоисточна Европа снадбевала гасом, не би биле транзитне земље у тим испорукама гаса.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер