петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душан Бајатовић: Србијагас и Гаспром основали предузеће „Јужни ток Србија”
Хроника

Душан Бајатовић: Србијагас и Гаспром основали предузеће „Јужни ток Србија”

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. новембар 2009.

БЕРН – У престоници Швајцарске, Берну, данас је потписан Уговор о оснивању предузећа „Јужни ток Србија”, између компаније „Гаспром” и „Србијагаса”, изјавио је Танјугу генерални директор „Србијагаса” Душан Бајатовић.

У име „Србијагаса” оснивачки акт потписао је Бајатовић и генерални директор пројеката „Јужни ток” у „Гаспрому” Павел Одеров.

„Данас је и званично основано заједничко предузеће 'Јужни ток Србија' , које треба да уради физибилити студију и да врши изградњу гасовода 'Јужни ток' кроз Србију”, рекао је Бајатовић и најавио да ће заједничко предузеће бити регистровано у граду Цугу у Швајцарској.

Он је подсетио да је власништво Гаспрома у том заједничком предузећу износи 51 одсто, а да је власништво Србијагаса 49 одсто.

„Завршена је и формална регистрација предузећа, што значи да ће кроз Србију пролазити магистрални гасовод 'Јужни ток' у дужини од око 470 километара, а капацитет гасовода износиће од 36 до 41 милијарду кубика гаса годишње,” рекао је Бајатовић.

Он је нагласио да то за државу Србију значи приход од око 500 милиона евра годишње од такси, а с обзиром да Србија може да складишти између пет и седам милијарди метара кубних гаса на својој територији, то значи да се нашој земљи отварају врата да може бити регионални играч када је у питању транспорт, складиштење, дистрибуција и трговина гасом, као и да буде енергетско чвориште у овом делу Европе, када је у питању гас, нафта и струја.

„То заједничко предузеће биће регистровано у граду Цугу и промењиваће се континентално право, а по садашњем српском законодавству, када уђемо у процес добијање лиценци, дозволе за обављање делатности и изградњу гасовода, било би потребно основати ћерку фирму у Србији”, објаснио је Бајатовић, истичући да у овој фази још увек није потребно оснивање такве фирме.

Он је рекао да до почетка изградње гасовода треба да се уради „физибилити” студија, траса гасовода, уговарање потребних количина гаса и пројектовање, додајући да ће српска „физибилити” студија за „Јужни ток” бити завршена до краја ове године, а збирна „физибилити” студија за цео „Јужни ток” до марта 2010. године.

Бајатовић је подсетио да оснивање заједничког предузећа „Јужни ток Србија” представља финализацију радњи које су трајале годину и по дана.

Оснивању заједничког предузећа претходило је потписивање Међудржавног споразума између Србије и Русије, усвајање аката у парламенту, затим комерцијални преговори „Србијагаса” и „Гаспрома”, потврђивања од Владе Србије и коначних усаглашавања приликом посете руског председника Дмитрија Медведева Србији, 20. октобра ове године.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер