петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Dun&Bradstreet: Пословни ризик у Србији повећан, финансијски сектор високо ризичан
Хроника

Dun&Bradstreet: Пословни ризик у Србији повећан, финансијски сектор високо ризичан

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 05. октобар 2010.

Рејтинг-агенција Dun&Bradstreet оценила да је пословни ризик у Србији и даље је повећан, као последица смањене кредитне способности, већег броја банкротства компанија и слабе економске перспективе.

Србија је задржала рејтинг ДБ4д, што је сврстава у групу земаља са умереним ризиком пословања.

Како се наводи, позитивно је то што је пакет помоћи Међународног монетарног фонда пружио потребну подршку финансијском сектору, док је Европска банка за обнову и развој осигурала стране банке изнад текућих обавеза у региону.

Финансијски сектор и даље високо ризичан, док се комерцијално окружење суочава с погоршањем тренда перформанси плаћања, због чега Д&Б и даље препоручује коришћење потврђеног акредитива при пословању с компанијама из Србије.

Наводи се да су напредак у структурним реформама, посебно здравста, образовања и пензијског система, и веће реформе у области пословног окружења знатно спорији од очекиваног.

Аналитичари агенције Д&Б су оценили да ће продаја Телекома Србија побољшати финансије Владе која се бори за позајмице на финансијском тржишту, наводећи да је потражња за државним записима пала на аукцијама од маја и да су порасли трошкови позајмица.

Власти планирају да позајме 230 милиона евра од банака у Србији у сврху покривања мањка у буџету, додаје се у анализи.

Д&Б: Економске перспективе Србије и даље слабе

У септембарском извештају, Д&Б је задржао Србији рејтинг ДБ4д, што је сврстава у групу земаља са умереним ризиком пословања. Д&Б наводи да су економске перспективе Србије слабе, иако изгледа да је српска економија на путу опоравка, највећим делом због мишљења Међународног суда правде о Косову. Став МСП-а, поред лошег утицаја на политичку стабилност земље и њену кандидатуру за чланство у ЕУ, има негативне ефекте на српску економију, оцењује Д&Б.

У извештају агенције наводи се да је по изјашњавању МСП-а динар пао према евру приморавајући Народну банку Србије да интервенише, а ризик од одбијања инвестиција додатно се повећава због страха од растуће нестабилности у региону.

Д&БА оцењује да су Измене и допуне Закона о Агенцији за борбу против корупције, које је Скупштина усвојила у августу, велики корак уназад у борби против корупције.

"Контроверзне промене које политичарима дају право да истовремено спроводе и законодавне и извршне функције ослабиће контролу над функционерима и донети хаос у области сукоба интереса, што ће имати негативан утицај на пословање и економију", истиче се у извештају.

Д&Б наводи да је НБС у настојању да привуче што више инвеститора за динарска улагања подигла кључну камату на 8,5 одсто. Растућа стопа допринела је паду вредности динара према евру, што одвраћа инвеститоре од куповине државних записа и отезава Влади финансирање буџетског дефицита.

У извештају се наводи да су трезорски записи кључан извор финансирања буџетског дефицита у 2010, за који се, с обзиром на пројектован мањак прихода, очекује да достигне 4,8 одсто бруто домаћег производа, према планираних четири одсто.

Критеријуми Д&Б у одређењу рејтинга су политички ризик, пословни, макроекономски и спољни ризик.

(Emg.rs)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер