субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ДСС и НС упутиле свој Предлог закона о надлежности Војводине
Хроника

ДСС и НС упутиле свој Предлог закона о надлежности Војводине

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. април 2009.

Посланик Демократске странке Србије Слободан Самарџић изјавио је данас да је та странка заједно са Новом Србијом у скупштинску процедуру упутила Предлог закона о утврђивању надлежности Војводине са захтевом да се о њему расправља по хитном поступку.

Самарџић је истакао да се предлог две странке у неколико чланова разликује од оног који је предложила Влада Србије.

Самарџић је на конференцији за новинаре у Дому Народне скупштине Србије објаснио да за покретање ове иницијативе постоје два разлога -  први је намера да се Војводина као Аутономна покрајина коначно уреди, да се донесу сви прописи који су потребни да она функционише на свој уставан начин, а други је незадовољство две странке владиним нацртом закона о утврђивању преноса надлежности Покрајини.

Према предлогу ДСС и НС, у првом делу  који се тиче основних одредаба дата је дефиниција Војводине сагласна Уставу Србије, дате  су одредбе о основним елементима статуса Покрајине унутар Србије када је у питању териоријални део, симболи, међурегионална сарадња, врсте прописа које Покрајина доноси...

У односу на владин предлог, како је Самарџић објаснио, овај део прецизније, јасније и више у духу Устава одређује Војводину у саставу Србије.

Други део, како је навео, тиче се односа органа Србије и покрајинских, а који, према његовим речима, у владином нацрту ни не постоји.

"Предлог који је дала ДСС утврђује надлежности органа Србије у односу на органе Војводине у складу са  Уставом и судску контролу обављања тих надлежности и управно-административну контролу", казао је Самарџић.

У предлогу ДСС и НС наводи се да тај закон мора да ступи на снагу када се донесу и закони на нивоу Србије који су неопходни да би Војводина могла да функционише, међу којима и закон о финансирању покрајине, о имовини.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер