Хроника

ДС: Извештај Центра центра савремене политике потврдио назадовање институција у Србији и удаљавање од чланства у Европској унији

Штампа
среда, 30. септембар 2020.

Демократска странка (ДС) саопштила је данас да четврти годишњи „извештај из сенке“ Центра савремене политике о стању демократије у Србији доноси потврду да је стање демократских институција у Србији значајно назадовало у последњих годину дана и бојазан да се Србија заправо удаљава од чланства у Европској унији.

Истраживачи Центра анализирали су пет области током последњих годину дана и бележили све битније промене и догађаје – изборе, парламент, управљање, цивилно друштво и слободу медија, пише ДС у саопштењу.

Председник Покрајинског одбора ДС Небојша Новаковић изјавио је да су изборе пратиле бројне контроверзе – „од промене законодавства током кампање, преко злоупотребе јавних ресурса и неједнаке заступљености у медијима, до проглашења ванредниг стања“ и чињенице да је Српска напредна странка (СНС) „злоупотребила“ ситуацију изазвану пандемијом.

„Бојкот избора на којима грађани не могу заиста и слободно да бирају, био је једини логичан потез, једини начин да се оголи стање демократије у Србији и да се (председнику Србије) Александру Вучићу не да легитимитет, што је и довело, како се у извештају наводи, до преседана на изборима у Србији: до рекордно ниске излазности и Скупштине без опозиције“, казао је Новаковић, пренела је ДС.

Оцењено је да је Скупштина Србије „потпуно маргинализована“, да су независне институције све мање независне и под све већим притиском, „баш као и организације цивилног друштва“.

„О медијским слободама у Србији довољно говори положај Србије на светској ранг-листи медијских слобода Репортера без граница, где се Србија налази на 93. месту, што представља пад од чак 30 места за последњих седам година. Такође, у извештају В-Дем Института Универзитета у Гетенбургу, о стању демократије у свету, Србија се нашла на 139. месту, као најслабије оцењена држава на Западном Балкану“, додаје се у саопштењу.

Новаковић је нагласио да ДС највише забрињава позиција Србије у евроинтеграцији, односно то што је приступање ЕУ главни спољнополитички приоритет власти „само на папиру“, „јер се у реалности фокусира на односе са другим земљама“.

„Годину дана немамо шефа преговарачког тима за приступање Србије ЕУ, а Савет координационог тела за процес приступања ЕУ се за пет година састао само једном, нису отварана нова преговарачка поглавља“, навео је он.

„Србија мора озбиљније да схвати неопходне реформе које ће нас довести ближе чланству у ЕУ и да своју спољну политику базира, и на папиру и у пракси, само на једном стубу спољне политике – ЕУ“, казао је Новаковић.

(Бета)

Видети још: Јуропиан Вестерн Балканс: Извештај “Стање демократије у Србији 2020” - поставља се питање да ли је Србија данас још увек демократска земља и да ли се због тога удаљава од чланства у ЕУ?

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]