четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Државни ревизор поднео пријаве против 11 министара
Хроника

Државни ревизор поднео пријаве против 11 министара

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. фебруар 2010.

Државни ревизор Србије Радослав Сретеновић поднео је данас 19 прекршајних пријава на основу сачињеног извештаја о трошењу државног новца у 2008, од којих је седам против актуелних и четири против бивших министара. Државна ревизорска институција је, како је саопштио Сретеновић, уз захтеве за покретање поступка поднела и одговарајуће доказе. Он је додао да ће суд одлучити о постојању или непостојању прекршаја и одговорности. Иако се о томе до сада спекулисало, кривичне пријаве су изостале.

Пријаве су поднете против Томице Милосављевића, министра здравља, Слободана Милосављевића, министра трговине, Оливера Дулића, министра за животну средину и просторно планирање, Небојше Брадића, министра културе, Горана Богдановића, министра за КиМ, Саше Драгина, министра пољопривреде, и Жарка Обрадовића, министар просвете. За прекршај у трошењу буџетских пара терете се и бивши министри Предраг Бубало (трговина и услуге), Зоран Лончар (просвета), Слободан Самарџић (Косово и Метохија) и Воја Брајовић (култура).

Зоран Пашалић, вршилац дужности председника Вишег прекршајног суда, потврдио је за “Блиц” да су прекршајне пријаве стигле у суд.

- Максимална запрећена казна за ова дела је 50.000 динара, а све су пријаве поднете против одговорних лица - објашњава Пашалић.

Прекршајна пријава поднета је против Ивана Маричића, бившег директора Управе за трезор у Министарству финансија, јер у главној књизи трезора није извршио евидентирање нефинансијске имовине набављене у 2008. години. Он је задужио буџет за финансирање дефицита текуће ликвидности из средстава са рачуна трезора, и то преко дозвољеног износа, а није извршио повраћај тих средстава до краја буџетске 2008. године. Такође, како се наводи у пријави, није предузео мере за наплату доспелих потраживања од државних органа, јавних предузећа и других дужника по основу исплаћених позајмица из буџета.

Прекршајну пријаву добио је и Предраг Бубало, бивши министар трговине и услуга, јер је вршио исплате по уговорима о делу без доказа да је посао извршен. Министру трговине и услуга Слободану Милосављевићу на терет се ставља да је преузео обавезе и одобрио плаћање издатака који нису одобрени Законом о буџету републике. Министарство трговине је, према извештају ДРИ, склопило уговор са Привредном комором Србије о организацији националне изложбе “Србија у Краснодару 2008” за 10 милиона динара. Иако је ПКС доставила министарству извештај да су обавезе 9,7 милиона динара, 300.000 динара никад није враћено.

Исто министарство је за три милиона динара купило 18 фотографија и 50 монографија од атељеа “Арт-Замур” Драгољуба Замуровића, стоји у извештају.

- Министарство трговине исправило је неправилности због којих је ревизор поднео прекршајне пријаве - рекао је  Милосављевић.

Он је оценио и да су неправилности, које се односе на пројекат “Србија - дунавски слив”, настале због грешке у књиговодству.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер