среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Држављанима Србије у дијаспори онемогућено да гласају на референдуму због спорних „квота“ по бирачком месту. Без гласања у РС, Црној Гори, САД, Канади, Аустралији
Хроника

Држављанима Србије у дијаспори онемогућено да гласају на референдуму због спорних „квота“ по бирачком месту. Без гласања у РС, Црној Гори, САД, Канади, Аустралији

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 01. јануар 2022.

Због одлуке Републичке изборне комисије да у одређеном дипломатско-конзуларном представништву Републике Србије мора да се пријави најмање 100 људи да би се отворило бирачко место, српским држављанима у дијаспори практично је онемогућено да изађу на референдум 16. јануара. Последица ове одлуке је то да ће гласање о уставним променама бити омогућено само у 10 градова у свету. На референдум неће моћи да изађу српски држављани у Црној Гори, Републици Српској, али ни у Америци, Канади, Аустралији, Уједињеним Арапским Емиратима...

Проблем са гласањем и бирачким местима дијаспора има годинама уназад. Међутим, тешко да се икад десило да је списак држава у којима Србима неће бити омогућено да гласају био овако дугачак.

КАС: Тражимо од српских институција да утврде: 1. Број бирачких места у иностранству која неће бити отворена за гласање на предстојећем референдуму. 2. Тачан број поднесених захтева на сваком бирачком месту у иностранству

Информацију о томе да дијаспора неће моћи да да свој глас по питању уставних промена на референдуму који ће бити одржан 16. јануара објавила је организација Колективна акција Србија.

„Желимо да вас обавестимо да на предстојећем референдуму који ће се одржати 16. јануара 2022. дијаспори неће бити омогућено да гласа. Бирачка места се неће отварати због наводно недовољног броја пријављених лица по бирачком месту, укључујући Сједињене Америчке Државе (Њујорк, Чикаго, Вашингтон), Лондон, Париз, Праг и многе друге престонице. Упркос компликованој и нетранспарентној процедури по којој предајемо свој захтев за пријаву да ћемо гласати у иностранству (ово се подноси сваки пут, за свако гласање) ми верујемо да је (превелика и неуставна) квота од 100 људи по бирачком месту остварена у већини великих градова. Зато тражимо од српских институција да утврде: 1. Број бирачких места у иностранству која неће бити отворена за гласање на предстојећем референдуму. 2. Тачан број поднесених захтева на сваком бирачком месту у иностранству", наводи се у саопштењу КАС.

У закључку моле државу да им врати право гласа.

„Молимо државу да нам омогући и обезбеди начин да остварујемо своја бирачка права. Грађани у иностранству гласају само уколико живе у близини великог града. Србија је једна од ретких држава која није омогућила својој дијаспори да равноправно гласа путем поште. Због чега је држава Србија незаинтересована и искључујућа према својој дијаспори? Србија је и наша држава и српски Устав је и наш Устав. Вратите нам право гласа!".

КАС: Због чега је држава Србија незаинтересована и искључујућа према својој дијаспори? Србија је и наша држава и српски Устав је и наш Устав. Вратите нам право гласа!

Да се дијаспори онемогућава да гласа на референдуму 16. јануара упозорорио је и покрет Двери.

"Ових дана нам се јављају многи држављани Србије из дијаспоре који тврде да им опет неће бити омогућено да гласају, због бесмислене одлуке Републичке изборне комисије (РИК) да мора да се пријави одређени број људи да би се гласање одржало. Актуелна власт поново свесно саботира гласање у дијаспори, овај пут око референдума који ће се одржати 16. јануара наредне године. Скративши рокове за пријављивање за гласање, који су истекли 25. децембра, многи наши сународници неће моћи да искористе своје бирачко право, а гласање ће се одржати само у десет градова у свету“, рекао је потпредседник Двери Иван Костић.

Како је навео, скандалозно је да наши држављани не могу да гласају у Црној Гори и Републици Српској и да ће гласачка места бити отворена у само две државе у региону и још осам у Европи, док за референдум неће бити отворено ниједно гласачко место у Америци, Канади и Аустралији где живи огроман број наших сународника.

Костић: Овим се још једном потврдјује да се недемократска и диктаторска власт Српске напредне странке (СНС) највише плаши слободоумних и независних људи из расејања. Ни у једном закону који се односи на гласање у иностранству не постоји прописан минимални број гласача за одржавање избора, тако да испада да је владајућа већина у РИК важнија од Устава и донетих закона

"Опет се поставља услов да у сваком дипломатско-конзуларном представништву Републике Србије, уз огромне процедуралне проблеме, мора да се пријави 100 људи да би се гласање одржало. На овај начин се ускраћује уставно право људи да се изјашњавају слободно на изборима, због неке бесмислене одлуке РИК-а која је и усвојена зарад ускраћивања права дијаспори да се укључи у изборне процесе који се дешавају у Србији“, наводи Костић и закључује:

"Овим се још једном потврдјује да се недемократска и диктаторска власт Српске напредне странке (СНС) највише плаши слободоумних и независних људи из расејања. Ни у једном закону који се односи на гласање у иностранству не постоји прописан минимални број гласача за одржавање избора, тако да испада да је владајућа већина у РИК важнија од Устава и донетих закона“, нагласио је Костић.

Нова.рс пробала је да добије коментар у Министарству иностраних послова, али се ни Ивица Дачић, ни било ко из овог министарства није јављао на наше позиве, нити одговарао на поруке.

Држављани Србије овим поводом се оглашавају и на друштвеним мрежама.

Одбор за одбрану Устава — Српски демократски савез: Упутство за одређивање гласачких места не прописује као услов одређен број пријављених држављана

Указујемо да је Републичка изборна комисија још једном прекршила одредбе Устава РС и Закона о референдуму и народној иницијативи, онемогућавајући српске држављане да гласају у иностранству. Овај пут то је учињено уз помоћ Минстарства иностраних послова — саопштили су Српски демократски савез и Одбора за одбрану Устава Републике Србије.

Реч је о спрези извршне власти и РИК-а, са једним безобзирним циљем – онемогућавање права гласа држављанима Србије у иностранству

У саопштењу се даље наводи: Амбасада Републике Србије у Берлину, обавестила је грађане - држављане Србије, да 16. јануара 2022.године, у Амбасади Републике Србије неће бити спроведен републички референдум ради потврђивања Акта о промени Устава Републике Србије, наводећи (следи цитат): „будући да се за гласање није пријавио довољан број држављана републике Србије, чиме није испуњен услов  за отварање бирачког места у иностранству предвиђен чланом 4. Упутства за одређивање бирачких места“.

На овом месту указујемо да Упутство за одређивање гласачких места у поступку спровођења републичког референдума број:  014-94/21 од 29. новембра 2021.године, не прописује као услов за отварање бирачког места одређен број пријављених држављана Републике Србије. Штавише, у члану 3. став 2. наведеног Упутства јасно је утврђено: „Министарство надлежно за спољне послове, односно министарство надлежно за правосуђе доставља Комисији предлог за одређивање гласачких места у иностранству, односно заводима за извршење кривичних санкција, најкасније 23 дана пре дана гласања.“

На основу наведеног, јасно је да Републичка изборна комисија одређује бирачка места на основу предлога Министарства спољних послова. Јасно је да је у конкретном случају реч о спрези извршне власти и РИК-а, са једним тако безобзирним циљем – онемогућавање права гласа држављанима Србије у иностранству.

Овакво поступање Министарства спољних послова, представља истински преседан, будући да у XXI  веку, ускраћује држављанима Србије основна људска права, на начин противан Уставу РС, Закону о држављанству, Закону о влади и Закону о спољним пословима — закључује се у саопштењу СДС-а и Одбора за одбрану Устава РС.

(Нова, НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер