субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Државе БРИК-а лако поднеле светску економску кризу, Индија и Кина вуку светску економију напред
Хроника

Државе БРИК-а лако поднеле светску економску кризу, Индија и Кина вуку светску економију напред

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. август 2011.

Развој економија Бразила, Русије, Индије и Кине - држава у брзом успону познатих по заједничкој скраћеници БРИК - чиниће ове године 40 одсто укупног привредног развоја у свету, у време док новом кризом оптерећеним државама еврозоне прети успоравање привредног раста. У оквиру БРИК-а тренутно највећу перспективу за раст запослености има Индија, у којој ће, према предвиђањима, локални милионери до 2020. увећати богатство за чак 405 одсто.

Најразвијеније светске економије окупљене у групи Г7 допринеће са свега 34 одсто глобалном развоју ове године, иако су укупно три пута веће од економија БРИК-а. „Прајс вотерхаус Куперс“ (PwC), једна од најугледнијих ревизорских компанија у свету, наводи у новом извештају за август да ће се исти тренд наставити и у 2012. години.

„Брзорастуће економије БРИК-а чиниле су свега 17 одсто глобалног БДП-а у 2010, али се од њих очекује да допринесу са 40 одсто расту светског БДП-а током 2011. и 2012. године“, пише у извештају ревизорске компаније.

Тржишне економије у брзом развоју неће, према анализи PwC, у ове две године пресудно утицати само на ниво производње у свету.

„Потрошачи и фирме из ових економија све више ће утицати на глобалну потражњу“, сматрају стручњаци PwC.

Ричард Снук, консултант у макроекономском тиму PwC-a, тврди да ће светска економија у целини успорити ове године.

- Ми очекујемо да ће привредни раст опасти на 3,2 одсто, након четири одсто из 2010. - каже Снук.

Занимљиво је и да је Уго Чавес, председник Венецуеле, објавио да ће 6,3 милијарде долара ликвидних девизних резерви земље (део од укупно 29,1 милијарде долара) које су се до сада налазиле у западним банкама попут „Барклиза“, „Џеј Пи Моргана“, „Бе-Ен-Пе Париба“ и Дојче банке убудуће бити депоноване у банкама Кине, Русије и Бразила.

Уз то, Чавес ће из западних банака повући и злато у вредности од 11 милијарди долара.

Државе БРИК-а релативно су лако поднеле светску економску кризу, која је почела 2008, а која се код њих, пре свега, манифестовала оштрим падом страних директних инвестиција наредне године, уз ублажавање тог ефекта већ у првој половини 2010. У земље БРИК-а слива се иначе више од половине страних директних инвестиција на глобалном нивоу. У периоду између 1998. и 2009. Русија и Бразил су више него удвостручиле ниво свог БДП-а, док је кинески и индијски у истом периоду утростручен.

Јингјинг Су, економиста организације МАПИ, која окупља средње и велике светске компаније, ипак наводи да свака од четири државе из ове групације тек треба да се избори с кључним изазовима како би остварила одрживи развој.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер