петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Држава покреће судски поступак са циљем доказивања незаконитости одлука акционара "Енергопројекта холдинг"
Хроника

Држава покреће судски поступак са циљем доказивања незаконитости одлука акционара "Енергопројекта холдинг"

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 17. децембар 2017.

 Република Србија ће покренути одговарајуће судске поступке, како би доказала незаконитост одлука донетих на ванредној седници скупштине акционара "Енергопројект холдинг".

Другим речима, држава ће тужити већинског власника, окупљеног око конзорцијума "Напред развоја" јер није испоштовао захтев Владе да на ванредној седници не гласа за одлуке које због његових личних угрожавају интересе осталих акционара. Тако бар произилази из реаговања Министарства привреде на исход одлука на ванредном заседању акционара. А исход није био по вољи државе, која је управо и тражила заказивање ове седнице.

Али кренимо редом. Влада је тражила да се поништи одлука "Енергопројет холдинга" од 11. октобра ове године, када је ова компанија, без одлуке скупштине акционара, повукла тужбу против "Напреда" и "Тринити капитала". Реч је о поступку који је покренула претходна управа, за утврђивање ништавости уговора којим се "Енергопројект" 2005. одрекао права градње у Блоку 26 у Новом Београду, и то у корист фирме чији је власник Добросав Бојовић. Влада наиме сматра да се садашњи већински акционар, "Напред" и "Напред развој", водио личним интересима, а не интересима осталих акционара. Зато је Влада тражила се на скупштини акционара донесе одлука о поновом покретању тужбе, али да за њу не гласају представници "Напреда" и "Напред развоја" и Добросав Бојовић. Међутим, они су на седници 15. децембра ипак гласали и прегласали државу.

Друга ставка око које је настао неспоразум везана је за давање понуде за преузимање зависног друштва "Ентел" од "Енергопројект холдинга" а не већинског власника "Напред развоја", као што је то наложено решењем Комисије за хартије од вредности. Ни ову понуду није одобрила скупштина акционара, па како се наводи у документу Владе, већински власници терет исплате пребацују на "Енергопројект холдинг" у коме су власници 52 одсто капитала. И на овој тачки дневног реда држава је прегласана, па ће терет исплате пребацити на "Енергопројект холдинг".

Добросав Бојић и представници „Напреда“ нису имали право гласа на ванредној седници, тврде из министарства привреде

Закон о привредним друштвима пак каже да за располагање имовином велике вредности менаџмент мора да тражи одобрење скупштине акционара, а да би предлог прошао потребна је трочетвртинска већина. Са 33,58 одсто држава фактички има вето на овако крупне одлуке компаније и зато је и тражила ванредну скупштину, кажу у Министарству привреде.

- На ванредној скупштина "Енергопројект холдинга" није испоштован закључак Владе. Како Закон о привредним друштвима уређује да је приликом одобравања оваквих правних послова искључено право гласа оног акционара код којих постоји лични интерес акционара и повезаних лица, може се закључити да су гласањем по наведеним тачкама дневног реда на вандредној скупштини акционара "Напред" а.д. Београд, "Напред развој" а.д. Београд и Доброслав Бојовић поступили супротно Закону - наводи Министарство привреде.

Они додају да ће због тога затражити преиспитивање ових одлука.

- Имајући у виду да је лицима којима је по закону искључено право гласа (члан 362. Закона о привредним друштвима) омогућено да гласају, одлуке скупштине акционара су незаконите, што није у складу с имовинским правима свих акционара који нису повезани са "Напред" а.д. Београд и повезаним лицима. Због тога ће Република Србија покренути одговарајуће судске поступке, да би то доказала. Такође, о предузимању правних послова који су били предмет одобравања биће обавештено надлежно јавно тужилаштво - кажу у Министарству.

Бојовић: Све урађено по закону

Међутим, Добросав Бојовић, већински власник са својим компанијама, тврди да је на скупштини све урађено по закону.

- Скупштина друштва је заказана по одлуци Надзорног одбора и закључка Владе Србије и у складу с интегралним текстом и предложеним тачкама дневног реда Владе Србије, коју су организовале и спровеле стручне службе друштва у складу са законом и статутом друштва. Што се тиче акционара, они су користили своја законска права која им припадају по закону. Све одлуке су донесене пре свега у интересу друштва, а самим тим у интересу свих акционара.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер