петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Друштво судија тражи одговорност министарке правде
Хроника

Друштво судија тражи одговорност министарке правде

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. децембар 2010.

Друштво судија Србије затражило је данас да министарка правде Снежана Маловић преузме одговорност за, како се наводи, правни хаос у правосуђу и оптужило је за "одсуство правничког знања и одговорности" приликом последњег наступа у медијима

"Крајње је време да министарка правде, заједно са најближим сарадницима који су руководили тим поступком, здушно потпомогнутим од Уставног суда и оба правосудна тела, заиста и преузме одговорност за правни хаос који је настао у правосуђу и довео у питање будућност европских интеграција наше земље, не ризикујући да новим 'решењима' креира нове проблеме", наводи Друштво у саопштењу.

Маловић је, у интервјуу за Блиц, рекла да ће пропусти настали приликом општег избора судија бити исправљени кроз системску проверу сваке појединачне одлуке и додала да је неприхватљив предлог Друштва судија Србије и Удружења тужилаца да се тај проблем реши усвајањем посебног закона (Лекс специјалиса).

Друштво судија је подсетило да је Европска комисија, у извештају о напретку Србије за 2010. годину, констатовала да је реизбор судија и тужилаца изведен нетранспарентно и да је довео у ризик принцип независности судства, као и да су тела одговорна за поступак радила у непотпуном и прелазном саставу.

Еврпска комисија је упозорила на опасност од политичког утицаја као и да нису били примењени објективни критеријуми за реизбор, разрађени са Венецијанском комисијом.

"Утицај недавних реформи на општу ефикасност правосудног система је негативан, а смањење броја судија и тужилаца није било засновано на правилној процени потреба", наводи се цитат Европске комисије у саопштењу Друштва судија Србије.

То друштво је подсетило да се противи прекиду сталности судијске функције и додаје да би правно најчистије било да се пониште све одлуке које је донео Високи савет судства.

(Тањуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер