петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Друштво судија Србије: Није тренутак за промену Устава
Хроника

Друштво судија Србије: Није тренутак за промену Устава

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 29. април 2021.

 Друштво судија Србије упозорило је данас, на јавном слушању о промени Устава у области правосуђа, да није повољан тренутак за то, напомињући да овај процес не треба ограничити роковима, посебно што би могао да буде веома кратак.

„Наш став је да се временски период за измену Устава у овој области не сме претпоставити квалитету поступка који мора да омогући да се донесу најбоља решења“, рекла је представник тог струковног удружења Нада Ђорђевић, на јавном слушању у Скупштини Србије.

Она је навела да промена Устава треба да се обави за време трајања једног сазива скупштине, јер би се другачије он кршио, а да се ванредни парламентарни избори очекују већ у априлу наредне године.

„Многи недостаци Устава, у области правосуђа, могу се отклонити и кроз законе“, рекла је Ђорђевић.

Према њеним речима, уколико скупштински Одбор за уставна питања и правосуђе прихвати иницијативу Владе за измену Устава, било би неопходно да формира радну групу са циљем да се правосуђе деполитизује, ојача независност судства и самосталост тужилаштва.

У ту радну групу, рекла је, треба да уђу еминентни познаваоци уставног права.

Она је подсетила да је влада у октобру 2018. урадила Нацрт амандмана за промену Устава у области правосуђе, али су, како је навела, та решење гора него у постојећем Уставу, који је неопходно мењати.

Како је рекла, негативни став су према тим решењима заузели најпознатији домаћи правни стручњаци.

Министарка правде Маја Поповић је навела да измена Устава треба да допринесе владавини права и испуњењу међународних обавеза у процесу евроинтеграција.

Према њеним речима, непходан је бољи систем за избор судија и тужилаца, као и да Високи савет судства и Државно веће тужилаца ојачају и да преузму водећу улогу у руковђењу правосуђем али и да имају већу одговорност за своје удлуке.

Она је рекла да су међу највећим критичарима нацрта амандмана, урађених у време њене предходнице, и они који су нанели велику штету својом реформом правосуђа, када је спроведен реизбор судија.

Председник Скупштине Србије Ивица Дачић је рекао да је заговорник што шире јавне расправе о променама Устава, јер сматра да је то једини начин да се дође до решења која ће на дуги рок осигурати поштовање демократских начела и још убедљивију правну сигурност.

„Устав се не мења сваког дана. Моје, али и не само моје, поимање правног поретка је да дуготрајност уставних одредби јесте предуслов за стабилност и функционалност једног правног система, као гаранције пуног поштовања градјанских и људских слобода, поделе власти и других темељних принципа савремене демократије“, истакао је Дачић.

Наводећи да је било неких недоумица у јавности, он је истакао да се мењају одредбе Устава које се тичу правосуђа и да ни о каквим другим променама неће бити речи.

„Подсећам вас да је цео процес за измену Устава врло комплексан и да врло прецизно прописује неколико фаза, уз обавезу да онај сазив парламента који иницира промену Устава треба и да је оконча. Разуме се, укључујући и референдум на којем би се грађани изјаснили о предложеним изменама“, указао је Дачић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер