четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Друга рунда преговора у Бриселу
Хроника

Друга рунда преговора у Бриселу

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 28. март 2011.

Друга рунда преговора Београда и Приштине настављена је у Бриселу. Теме данашњих преговора биће снабдевање електричном енергијом и телекомуникација, али и, како је најавио шеф српског преговарачког тима Борислав Стефановић, "затварање неких питања која нису довршена током прве рунде преговора, 7. и 8. марта ".

Стефановић је рекао да очекује да ће теме са првог састанка бити "успешно окончане или бар већина њих". "Данас ћемо вероватно размотрити питање снабдевања електричном енергијом, како српске компаније испоручују електричну енергију и како је користе српски корисници на Косову", рекао је Стефановић.

Шеф српске делегације очекује да ће се размотрити и "регулисање присуства страних компанија на сектору телекомуникација у нашој покрајини Косово".

Едита Тахири је у име преговарачког тима Приштине, уочи почетка дијалога, рекла да ће бити речи и о слободи кретања тврдећи да се "Србија уплиће у телекомуникациони и енергетски систем Косова". Тахири је навела да ће теме дијалога бити слобода кретања, а да се, кад су у питању телекомуникације и енергија, настоји да се "нормализују односи између две државе".

Према њеним речима, "има уплитања Србије у телекомуникациони и енергетски систем Косова што не само да штети квалитету услуга и ономе што људи очекују од тих услуга, већ ствара и материјалну штету". "То, такође омета регионалну сарадњу на та два поља", истакла је Тахири.

Шеф српског преговарачког тима раније је рекао да је врло битно да се говори о питањима која имају неуједначен систем, као што су питања матичних књига и питања катастра.

По питању матичних књига две стране имају супротне ставове, пошто Приштина тражи оригинале матичних књига који су узети са Косова, док Београд сматра да је то одрицање од сопственог суверенитета и нуди копије докумената.

На првом састанку 7. и 8. марта отворена су питања катастра, царинских печата, авио-саобраћаја, телекомуникација и председавања регионалном зоном слободне трговине ЦЕФТА.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер