четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дритан Абазовић: Требало би да у Скупштини изгласамо иницијативу о разрешењу председника Мила Ђукановића. Остајемо чврст и поуздан партнер евроатлантском свету, нарочито Сједињеним Државама
Хроника

Дритан Абазовић: Требало би да у Скупштини изгласамо иницијативу о разрешењу председника Мила Ђукановића. Остајемо чврст и поуздан партнер евроатлантском свету, нарочито Сједињеним Државама

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. септембар 2022.

Мислим да би требало да у Скупштини изгласамо иницијативу о разрешењу предсједника Мила Ђукановића, јер се тиме шаље важна политичка порука, а питање је за правнике да ли то може да се операционализује због ситуације са Уставним судом, рекао је у петак предсједник Владе Црне Горе у техничком мандату и лидер Грађанског покрета УРА Дритан Абазовић.

У интервјуу за Глас Америке, послије првог обраћања Генералној скупштини Уједињених нација, Абазовић је поновио да ће гарантовати да Црна Гора неће мијењати спољнополитички курс и да је то пренио међународним партнерима.

Са америчким званичницима, како је рекао, разговарао је и о обавјештајном извјештају према којем је Русија тајно финансирала Демократски фронт (ДФ) 2016. и вјероватно 2018. године што ће бити истражено.

Глас Америке: Које су вам кључне поруке упућене током боравка у Њујорку и раније у Вашингтону?

Абазовић: Мислим да Црна Гора скреће пажњу на себе и да покушава да све оно што су њени национални интереси прикаже својим партнерима како би лакше дошли до реализације наших циљева. Ми остајемо чврст и поуздан партнер евроатлантском свијету, нарочито Сједињеним Државама. Наравно да морамо да више радимо на промоцији владавине права, борбе против корупције и организованог криминала. Вјерујем да смо у томе направили значајне искораке али да постоји простор да будемо још бољи и да полако рјешавамо ону институционалну кризу која се дешава, нарочито када су у питању институције попут Уставног суда и Судског савјета и Врховног државног тужиоца. То је доминирало овим састанцима. Наша позиција у односу на Украјину приказана је и данас и кроз говор у Генералној скупштини. Врло јасна и недвосмислена. Ми стојимо уз наше партнере, стојимо уз народ Украјине, боримо се против свих видова агресије, у овом конкретном случају против агресије Руске Федерације и на нас свакако могу да рачунају као поузданог НАТО партнера и земљу која има интенцију да буде прва наредна чланица Европске уније.

Глас Америке: Ви сте о рату у Украјини разговарали са генералним секретаром Уједињених нација, као и утицају рата на Западни Балкан. Како ће ескалације рата утицати на регион и Црну Гору?

Абазовић: Једно је сигурно - ми не можемо да се осјећамо у потпуности комфорно у овој ситуацији, али се надамо да ствари неће додатно ескалирати. И овако су већ ескалирале. Имамо енергетску кризу која је актуелна и ако се још више продуби ратно дејство, сви ћемо се наћи у великом проблему, не само Црна Гора. Ми морамо да схватимо да се само заједничким снагама можемо борити против ауторитарних режима. Не можемо то да урадимо самостално. Тачно је да сам о томе разговарао са генералним секретаром, разговарали смо и о енергетској кризи, покушају да имамо неку заједничку иницијативу са земљама Западног Балкана, заједнички захтјев према Европској унији. Мислим да је свако у потпуности разумио нашу позицију, што је за мене јако важно, и да је разумио степен забринутости у односу на генерисање кризе која је продукована агресијом Руске Федерације.

Глас Америке: У Црној Гори је тренутно дубока институционална криза. Предсједник Мило Ђукановић је поднио захтјев за скраћење мандата Скупштини, који је враћен, а Демократски фронт је покренуо иницијативу за разрешење Ђукановића, за шта је потребно мишљење Уставног суда који тренутно не функционише. Како ви видите излаз из ове кризе?

Абазовић: Ја мислим да треба да изгласамо ту иницијативу и да на тај начин парламент упути јасну поруку шта мисли о предсједнику државе. То је јако важна политичка порука. Да ли она може да се операционализује због оваквог Уставног суда, то је сада упитно питање за правнике, али дефинитивно таоци смо једног човјека 30 година и сада треба и даље да наставимо да будемо таоци. Не мислим да је то добро. И мислим да је и та ситуација објашњена овдје бројним партнерима, не само америчким и мислим да је свима јасно. Пролазимо кроз један тежак период. Логично је после 30-годишње власти да све не иде баш глатко. То је сасвим логично.

Ми смо сада ново конституисана већина, која подржава да се конституише нова влада, али је прилично разнолика са различитим политичким субјектима, са визијама другачијим. Али ми то морамо да процесуирамо. Решење ће свакако доћи на изборима, међутим није предсједник тај који ће одредити кад ће ти избори бити. Он може да искаже своју политичку преференцију да Скупштина скрати мандат, то је уставно, то није нешто што је спорно. Исто тако, Скупштина Црне Горе, ако има већину, може да каже да она у овом тренутку не жели себи да скрати мандат, него жели да да шансу да се у овом преосталом периоду, а ради се о периоду од двије године, настави са покушајем стабилизације друштвених прилика.

Глас Америке: Демократски фронт тврди да може да разријеши предсједника Ђукановића у парламенту, без Уставног суда. Међутим, према Уставу предсједника Црне Горе Скупштина може разријешити када Уставни суд утврди да је повриједио Устав. Како ћете онда ви гласати за ту иницијативу, ако она није у складу са Уставом?

Абазовић: Ми ћемо гласати о разријешењу предсједника. То је исто што би у САД-у био импичмент (опозив).

Глас Америке: Али шта то значи без мишљења Уставног суда?

Абазовић: Видјећемо шта значи, с обзиром да је све конфузно. Видјећемо шта значи, али мислим да је доста значајна порука ако се то деси. Сама чињеница да је парламент то урадио, да је већина у парламенту то урадила, легитимна већина, је чини ми се врло значајна.

Глас Америке: Да ли ће тиме бити изазвана нова нестабилност у земљи?

Абазовић: Знате како, о нестабилности се требало размишљати 19. августа. Стотине пута сам упозоравао, између осталог и предсједника Ђукановића, да Црну Гору не гура у дестабилизацију, да ово није моменат за дестабилизацију. И он се о томе оглушио, што значи да му је циљ дестабилизација. Ако му је циљ дестаблизација, ми морамо налазити решења која ће њега да изузму из процеса.

Глас Америке: Да ли су то дестабилизујућа решења?

Абазовић: Не нису. То су стабилизирајућа решења.

Глас Америке: Али како када нису у складу са Уставом?

Абазовић: Ја сам вам рекао да се ради о иницијативи која треба да пошаље политичку поруку. Како она може да се ефектуира, то ћемо да видимо. Не бих искључио могућност да се у међувремену, с обзиром да је конкурс актуелан изабере један - ја бих лично волио да се изаберу четири судије Уставног суда, имамо 19 кандидата - и мој апел свим посланицима је више пута био да се изабере најмање један, ја мислим да је лако изабрати четири, али најмање један како би вратили фукционалност те институције јер нам је то важно и за изборе, не само за конкретну иницијативу. Решења постоје, важна је воља. Морамо мало да издржимо. У сваком случају понављам тезу да Ђукановић више не може да буде дио никавог конструктивног договора у нашем друштву и било би добро да то сам прихвати. Знам да је тешко, али после пуно деценија, мислим да је ово крај.

Глас Америке: Ви сте се и раније залагали за изборе. У недавном говору сте поменули да су потребни парламентарни избори. Зашто не подржавате инцијативу за скраћење мандата Скупштини, ако и ви желите изборе?

Абазовић: Зато што не можемо да дамо господину Ђукановићу да води игру. Ја сам апеловао на колеге које су подржале његову иницијативу 19-ог, да не враћају њему механизам у руке. Више пута сам то говорио и врло јасно образложио и сад опет, као што се увијек дешава, људи мало са закашњењем, говорим о политичарима, прихвате да сам био у праву. Ова иницијатива нема везе са тим када ће да буду избори. Ми изборе свакако морамо имати.

Глас Америке: Када?

Абазовић: Већина ће да одлучи када ће они бити. Што се УРА-е тиче, кад год дошли избори су добродошли.

Глас Америке: У разговорима сте потенцирали борбу против организованог криминала и корупције. Колико ту борбу отежава нефункцинисање појединих институција, посебно у правосуђу?

Абазовић: Потпуно сте у праву и то је највећа брига која ме прати двије године, на двије функције, као потпредсједника задуженог за сектор безбједности и сада као премијера. То људи који су чинили већину, они то не разумију. Можда их то и не интересује. Али нама је јако важно да индукујемо стабилност, да би људи који су унутар правосуђа - овдје конкретно мислим унутар институције државног тужиоца - могли да раде свој посао, да немају неку врсту рестрикције, па макар она била и нека психичка пресија у контексту нестабилности. Тако да људи који навијају да се одвија борба против криминала и да она још више ефектуира резултатима, су они који подржавају - и ја себе сматрам једним од њих - да се институције конституишу.

Сви други који имају политичку калкулацију да треба срушити владу без плана, да треба урадити нешто друго, па ћемо онда видјети дан или два касније шта треба, њима није до тога. Или им није примарно до тога. Да не кажем да им није уопште до тога. Али њима није до тога. Њима је до остваривања неких других амбиција, политичких. Није то нелегитимно, али желим да нагласим да спадам у групу политичара којима је јако битно да ми генеришемо стабилност и наш фокус у потпуности усмјеримо на оно што смо већ почели да радимо јако успјешно, а то је да испоручујемо резултате када је у питању 23-ојка и 24-орка односно када је у питању борба против корупције и организованог криминала.

Глас Америке: Поменули сте формирање владе са новом већином. Разговарали сте са америчким и европским партнерима. Да ли сте с њима разговарали о учешћу Демократског фронта у влади? Знамо да су САД, дан послије изгласавања неповјерења 43-ој влади, саопштиле да не виде ДФ као партнера?

Абазовић: Разговарали смо о свему. Ја не могу да откривам шта смо тачно разговарали. Разговарали смо о свему, о укупној политичкој ситуацији, начинима на које она може да се превазиђе. Али ја ћу само због ваших гледаоца, па и због јавности у Црној Гори и САД-у да подсјетим да смо ми већ уложили напоре, два пута, екстремне напоре да се сачува спољнополитички курс земље и оријентација и позиција коју је Црна Гора заузела у међународном контексту. Ми смо гарант да се то неће ни у ком случају промијенити. Док буде зависило од нас. Не могу да кажем шта ће да буде после неких избора и да ли ће неко да направи неки договор са ДПС-ом. Све је могуће. Али ако гледамо ову већину, од 41. посланика, ми смо гарант да се од тог пута нећемо помјерити ни милиметар. И то је било јако важно да партнери чују од нас, да чују од мене лично. Мислим да је оно што је можда покушај стварања неке, да кажем, пропаганде унутар Црне Горе заиста чини ми се знатно нарушен након што су овдје обављени неки озбиљни разговори.

Глас Америке: Ако сте им рекли да ћете бити гарант, да ли то значи да су они били забринути да Црна Гора неће одржати тај курс са ДФ-ом у влади?

Абазовић: Ви њихове ставове можете да тумачите овако или онако. Ја нећу интерпретирати њихове ставове, они имају право на то. Ми исто тако имамо право да уређујемо ствари у својој држави. Народ Црне Горе жели правду. Мило Ђукановић је не може испоручити. И то је то. Ја мислим да то свако разумије и у САД-у.

Глас Америке: Да ли сте са вашим партнерима разговарали о америчком обавјештајном извјештају у чијим дјеловима се наводи да је Русија тајно финансирала Демократски фронт 2016. и 2018. године. Амерички званичници су казали да ће о томе разговарати са погођеним земљама. Да ли сте разговарали о томе?

Абазовић: Јесмо, разговарали смо и о томе, наравно. Ја сам о томе разговарао чак и за америчке медије. Наравно да постоји та забринутост, али то је нешто што је дио ове агенде борбе против корупције.

Глас Америке: Да ли то значи да ћете истражити то?

Абазовић: Наравно. Нелегално финансирање политичких партија мора да буде дио те агенде. Не односи се на Демократски фронт, може да се односи и на УРУ-у, Демократе, на било кога другог. Значи, дио изборне реформе мора да буде уређење финансирања политичких групација. Мене лично више од тога забрињава како организоване криминалне групе финансирају перманентно Демократску партију социјалиста, односно подржавају оно што су радили 30 година. Сада ћете ви рећи, па дајте доказе, а ја ћу рећи дајте доказе за Демократски фронт. За кога год се успостави да има доказе, нека се процесуира.

Глас Америке: А да ли су вам амерички званичници, који су о томе разговарали са вама, дали неке доказе за тврдње које су изнијете у обавјештајном извјештају?

Абазовић: То није дио који ја могу да износим, било би крајње непрофесионално.

Глас Америке: Говорили смо о институционалној кризи. Знамо да слиједи извјештај Европске комисије. Да ли очекујете да ће он бити негативан?

Абазовић: Очекујем да сигурно неће бити претјерано позитиван. На жалост, нисмо успјели да дођемо до тих ствари које су биле у домену парламента. Ја вјерујем да ће они евидентирати добре ствари које је влада радила у претходном периоду. Ако ме сада питате да ли је могло нешто да се уради, па вјероватно је и могло да се уради нешто другачије. Али ако ћете да прихватим тезу да смо ми урушили европски пут за 100 дана, а да га нико није урушио последњих 10 година, онда је то за мене стварно потпуно нелогично и без обзира што може да буде интерпретација оваква или онаква, ја се само надам да ћемо ми сви заједно дати допринос да се ова институционална криза, говорим о оној која се односи на правосуђе, ријеши. Јер то није ствар која је компликована. Ја не разумијем зашто до сада нисмо то ријешили.

Глас Америке: Црна Гора је била мета веома снажног сајбер напада. Према изворима, хакери су преузели велики број података, откуп није тражен. Да ли то можете да потврдите и да ли имате неке нове информације?

Абазовић: Одмах по повратку у Црну Гору биће сједница Вијећа за националну безбједност на којој ће се донијети извјештај. Ја се надам да ће до тада бити завршни, пошто смо имали само прелиминарни. Да видимо ко стоји иза напада, да видимо шта су експерти ФБИ-ја открили у међувремену. Наш систем је полако почео фазно да се успоставља, и даље је далеко од потпуне успоставе. И у односу на то једноставно морамо предузети мјере. У сваком случају једна јако ружна ствар, ружна епизода. И позив за много већи опрез. И сад ако ме питаште шта је одузето, и то ће бити предмет извјештаја. Важно је да су лични подаци грађана сачувани, а да ли ће то успорити рад институција у наредном периоду, то дефинитивно. То се већ у овом тренутку дешава и то је још једна негативност с којом се морамо сусрести. Међутим, с обзиром да имамо доста тих проблема на столу, не треба бити песимиста, него треба бити вриједан. Треба ићи и решавати једно по једно.

(Вијести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер