уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дража Петровић: Ослободиоци Београда, избегавајте Славију!
Хроника

Дража Петровић: Ослободиоци Београда, избегавајте Славију!

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 20. октобар 2017.

Кључни проблем акције ослобођања Београда пре 73 године био је - којим путем најбрже стићи до Теразија. Кажу да је Пеко Дапчевић негде код Аутокоманде на столу развио војну карту Београда и за трен ока направио прецизну стратегију најбржег доласка на Теразије.

- Значи, Прва армија иде кружним током преко Славије, онда Улицом краља Милана до прве станице троле, ту стају тролејбуси број 29 и 22, крећу се у интервалу од осам минута. Јунаци, ту се укрцајте на тролејбусе и изађите на Теразијама код Мека – рекао је Пеко у свом чувеном говору који се и дан данас изучава на Војној академији.

Друга армија, рекао је Пеко у свом другом чувеном говору који се такође изучава на Војној академији, “нека иде преко Славије, али левим боком, кроз Немањину”.

- Прођете Мањеж, па до Улице кнеза Милоша. Јунаци, ту код зграде Генералштаба уватите триес' седмицу, па код Скупштине преседнете на дваес' шестицу и искрцате се такође код Мека – командовао је Пеко Дапчевић.

Трећа армија, рекао је на крају Пеко, има задатак да се из правца Рузвелтове непријатељу пришуња отпозади и дејствује негде код Дома омладине где се налазила немачка Друга тенковска бригада.

- Имали смо срећу да 20. октобра 1945. градоначелник Београда није био Синиша Мали! - записао је Пеко Дапчевић у својим мемоарима кључни елемент бриљантне војне победе.

Истог дана, седамдесет три године касније, Саша Јанковић је имао митинг на Тргу републике чији кључни проблем је био сличан, али много компликованији због развоја саобраћајне инфраструктуре која је четрес' пете била веома закржљала.

- Којим путем најбрже стићи до Теразија? - држао је Саша прст на челу, негде код Аутокоманде, где је на столу развио војну карту Београда и два сата покушавао да направио прецизну стратегију најбржег доласка на Теразије, за коју је Пеки Дапчевићу пре 73 године било потребно три минута и 26 секунди.

- Значи, идемо кружним током преко Славије, онда Улицом краља Милана до прве станице тролејбуса... - почео је Саша Јанковић свој чувени говор, који би се вероватно изучавао на војним академијама да у старту нису икрсли проблеми који су обесмислили војну стратегију Пеке Дапчевића..

- Али овде не може да се прође! Све је раскопано! - јавио је неко из Прве армије Саше Јанковића, док је он кажипрстом упирао у кружни ток на мапи.

- Добро, неме везе, идите Београдском улицом до прве станице троле у Краља Милана, ту стају тролејбуси 29 и 22, крећу се у интервалу од осам минута... - командовао је Саша Јанковић, задовољан што има алтернативно решење.

Прва армија Саше Јанковића, међутим, јавила се већ после пола сата.

- Београдском не може, ископани су ровови све до Његошеве... Друго, станица троле је померена 200 метара унапред, али тролејбуси не иду до даљњег због генералне пробе војне параде! - јавили се Прва армија са лица места.

- Па добро, идите онда на Мањеж, па до Улице кнеза Милоша. Јунаци! Ту код зграде Генералштаба имате аутобуску станицу, уватите триес' седмицу! - покушао је Јанковић да понови стратегију Пеке Дапчевића.

За осам минута јавила се Прва армија са ћошка Немањине и Кнеза Милоша.

- Немањину смо некако прошли пузећи кроз канале и избегавајући багере, али је проблем што триес' седмица не иде, јер је Кнеза Милоша затворена због посете Сергеја Шојгуа! - рапортирала је Прва армија.

Иронија судбине - пре 73 године Прва армија је била одушевљена када је на углу Немањине и Кнеза Милоша срела деду Сегеја Шојгуа, маркантног Руса који је весело викао: “Харашо, харашо...”

Београђани су на деду Сергеја Шојгуа бацали цвеће не скривајући сузе радоснице. Али времена се мењају.

- Ј... вас Шојгу! - викали су Београђани са станице триес' седмице у Кнеза Милоша, 73 године касније, док је Прва армија Саше Јанковића била заглављена на коти 58, где је до пре неки дан стајао аутобус 58, али му се од тада губи сваки траг.

Легенда каже да аутобус 58 већ три дана иде кроз Његошеву улицу, али се до сада није појавио ниједан поуздани очевидац који би то потврдио. Јавио се, додуше, неки чича који тврди да педес' осмица иде Рузвелтовом, али његово сведочење није узето у обзир, јербо чича није био сигуран ни како се тачно презива.

- Јунаци! Идемо на план број три! - командовао је Саша Јанковић после два сата тражења најбржег пута до Теразија: “Дакле, непријатељу се пришуњајте отпозади и дејствујте негде код Дома омладине!”

- Шефе! Овде код Дома омладине је неки аутобус, очевици тврде да је у питању баш легендарни 58, управо прегазио два пешака који су се кретали коловозом, пошто је тротоар раскопан, а семафори не раде! - јавио се командант Друге армије са лица места.

- Хм! Никако не прелазите ван пешачког! То је ризично! Повуците се и покушајте преко Обилићевог венца! - командовао је Саша Јанковић у тренуцима када се, пре 73 године, Прва армија Пеке Дапчевића већ увелико искрцала код Мека на Теразијама и правила селфије са Прлетом и Тихим.

Када се Прва армија Саше Јанковића кончано јавила из неке уличице где су пропали у мистериозни канал којим су склизнули све до Савамале, било је јасно да је ослобађање Београда некада давно био рутински посао, али је сличну акцију немогуће поновити

- Имали смо несрећу да је 20. октобра 2017. градоначелник Београда био Синиша Мали! - записао је Саша Јанковић у својим мемоарима кључни елемент бриљантног војног дебакла, јер је непријатељ, поучен искуствима из 1945, на време обесмислио кључно пиатње - којим путем најбрже стићи до Теразија?

- Нема тог пута! - смешкао се цинично Синиша Мали, који је прву војну победу извојевао више због своје глупости, него због туђе памети.

- И Наполеон је био мали, али је знао знање - рекао је поносно Александар Вучић када су му јавили за још једну победу Синише Малог.

Тако да, уколико сте баш чврсто решени да до краја године ослобађате Београд, држите се златног правила: “Избегавајте Славију, Немањину, Кнеза Милоша, Његошеву, Београдску, Дом омладине и Рузвелтову!”

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер