четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драстичан пад индустријске производње у Србији
Хроника

Драстичан пад индустријске производње у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 05. април 2009.

За последњих годину дана, закључно са фебруаром, индустријска производња бележи драстичан пад на свим нивоима. Према званичним статистичким подацима, производња је у прва два месеца ове године пала за 18,7 одсто, у односу на исти период лане. А, ако се упореди са просеком из прошле године мања је, чак за 21,9 одсто.

- Пад обима индустријске производње током прва два месеца ове године последица је пада домаће и иностране тражње, због светске кризе, али и неодоговорне економске политике у Србији у последњих осам година - сматра Саша Ђоговић, сарадник Института за тржишна истраживања.

То је, додаје, било и очекивано, јер и домаће и извозне поруџбине последњих пола године имају стални пад, што се наравно аутоматски одразило и на обим домаће производње. Имајући у виду и повећану неликвидност у привреди, која се све више шири, била је неминовност да дође до тако оштрог реза у индустријској производњи. Највише се то исказало у прерађивачком сектору, где је регистрован пад од 23,7 одсто. Томе је највише допринело смањење производње основних метала, пре свега гвожђа, али и прехрамбених производа, хемикалија и хемијских производа, намештаја, тканина, производа од гуме и пластике...

У прва два месеца, имамо пад у свим секторима металске и електроиндустрије.

- Требало би очекивати да ће пад индустријске производње у већини сектора металске индустрије да се настави и наредних неколико месеци, али ни проближно овим темпом - сматрају у Привредној комори Србије.

Економисти, иначе, указују да је домаћа привреда због вишемесечног негативног тренда у индустријској производњи већ у рецесији. То потврђује више економских показатеља: поред производње, спољнотрговинска размена, дакле увоз и извоз, који је у прва два месеца ове године за трећину мањи него лане у истом периоду. Промет на мало у трговини, такође, бележи осетно смањење.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер