петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драгомир Анђелковић: Нисам сигуран да би САД подржале разграничење; Губи се нада да ће случај Оливера Ивановића бити решен
Хроника

Драгомир Анђелковић: Нисам сигуран да би САД подржале разграничење; Губи се нада да ће случај Оливера Ивановића бити решен

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. август 2018.

 Аналитичар Драгомир Анђелковић сматра да би решавање косовског проблема требало пребацити на следећу годину, због избора у Европском парламенту. До радикалног заокрета Берлина и Париза о овом питању неће доћи, каже. Није сигуран ни у то да би САД подржале разграничење, али сматра да би пустили Србију да се договори са Албанцима.

Анђелковић каже да председник Србије Александар Вучић до сада никада тако експлицитно није говорио о разграничењу, и да би, како наводи, у наредним корацима требало да чујемо шта то подразумева. Према његовом мишљењу, није требало говорити о разграничењу или нечем другом, док се не постигне неки споразум, јер кад овако нешто изађе у јавност, теже је постићи договор с другом страном.

Каже да мора да се зна шта подразумева разграничење. Истиче да лично нема ништа против поделе, али ако разграничење подразумева размену територија, наводи да је апсолутно против тога. "Зашто би причали о разграничену које излази из оквира Косова", пита.

Анђелковић оцењује да се мења ситуација у свету кад је реч о косовском питању. "Подршка коју Приштина добија од Вашингтона и неких других центара је мања. Далеко од тога да су они променили став, али много мање се баве косовским питањем", каже. Аналитичар додаје да можда у таквим условима дође до "еволуције у ставовима и приштинске политичке елите па прихвати споразум". Истиче да до сада таква воља није постојала.

Ствар би требало пребацити на следећу годину, каже Анђелковић који додаје да следе избори за ЕП, и да се очекује да ће "мејнстрим" партије, које су до сада одлучивале о Косову, лошије проћи, а да ће десница да добије већи значај у ЕП. Оцењује да су они ("европска" десница) много мање заинтересовани за подршку албанској страни.

Не треба, истиче, очекивати неки радикални заокрет Берлина или Париза, јер до тога неће доћи.

Немачка канцеларка Ангела Меркел је, након састанка са председавајућим Већа министара Босне и Херцеговине Денисом Звиздићем, поручила да нема промена граница на Западном Балкану.

Коментаришући то, Анђелковић каже да је за немачку канцеларку питање Косова дефинитивно решено. Подсећа да је Немачка прихватила независност Косова и његов територијални интегритет, али напомиње и то да позиција Ангеле Меркел није као што је била пре три или пет година. Она је у Немачкој на самој граници пада с власти, а имамо и следеће године изборе за ЕП, додаје. Запад нема такву моћ као што је имао некад, истиче.

Анђелковић каже да је циљ Србије заштита националних интереса и по цену тога да се односи са Немачком погоршају, и изгубимо подршку на путу ка евроинтеграција.

Односи са Сорошем и да ли је могућ утицај на амерички став

Што се тиче односа Вашингтона, каже да није сигуран да би САД подржале разграничење. "Људи око Трампа су незаинтересовани за косовско питање, спремни су да промене однос према Београду... Не да нас подрже, него да нас пусте да се са Албанцима договоримо".

Мисли да амерички председник Доналд Трамп скоро и да није ни чуо за Косово.

"Видимо да су последњих година успостављене везе између официјелног Београда и неких људи, као што је на пример Сорош, који имају утицаја на дубинску државу. Да ли ће то резултирати променом става и већим маневарским простором за нас, видећемо..."

Каже да је, колико зна, било разговора између српске и албанске стране, али да се није далеко стигло. Албанци причају о размени територије по принципу "метар за метар", спремни су да се дају север где и немају контролу, за југ Србије, за шта Србија није спремна, наводи Анђелковић.

"Ојачати српску цивилну заштиту на северу"

Говорећи о безбедности Срба на Косову, Анђелковић каже да ће се припадници нашег народа јужно од Ибра "у свим околностима осећати небезбедно".

Треба поделити север и посматрати Косово у два дела, каже и додаје да је неопходно ојачати српску цивилну заштиту на северу. Кад су 2011. године албанске снаге упале на север, то се показало као добар модел одбране, истиче.

"Кад је у питању југ, не знам шта радити, све зависи од добре воље Албаница", наводи. Анђелковић констатује да је можда била грешка што су се људи враћали тамо одакле су протерани, и да је можда требало да се групишу у три или четири зоне око Грачанице и сл, где су у стању да се бране и где међународна заједница може да им прискочи у помоћ.

"Губи се нада да ће случај Оливера Ивановића бити решен"

Говорећи о истрази убиства Оливера Ивановића, Анђелковић каже да се губи нада да ће тај случај да буде решен, кад није било резултата у првих неколико недеља.

"Убијен је човек, и да је најобичнији продавац у неком киоску, нормално би било да се боримо за правду, а тим пре кад је неко као што је он у питању", навео је гост Новог дана.

Сматра да Београд није могао много да уради по том питању, али да може ту тему да намеће у међународним круговима. Констатује да би вероватно онда био оптужен да ремети преговоре, али истиче да би том питању Београд морао да буде борбенији.

Говорећи о стању на политичкој сцени и односима власти и опозиције, Анђелковић каже да кад се погледа наша политичка култура, од успостављања вишестраначја и деведесетих, "ми нисмо имали једну годину са нормалним односима власти и опозиције, ко год био на власти и ко год био у опозицији". Имали смо сталну атмосферу полуграђанског рата између власти и опозиције, све се мења то остаје константа, закључује Драгомир Анђелковић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер