четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драгомир Анђелковић: Данас опозиција има више медијског простора него што су напредњаци имали када су дошли на власт; Зоран Пановић: Избори у Србији постају део технологије власти
Хроника

Драгомир Анђелковић: Данас опозиција има више медијског простора него што су напредњаци имали када су дошли на власт; Зоран Пановић: Избори у Србији постају део технологије власти

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. јануар 2019.

 Новинар и програмски директор Демостата Зоран Пановић каже да би власт евентуалним ванредним парламентарним изборима "освежила свој мандат и купила себи коју годину". Избори овде постају део технологије власти, а не темељ демократије, додаје. Политички аналитичар Драгомир Анђелковић каже да решавање питања Косова не види као повод за изборе.

Коме одговарају ванредни парламентарни избори ове године? Хоће ли повод за њихово евентуално одржавање бити решавање питања Косова или незадовољство грађана којих је све више на протестима?

Анђелковић као повод за ванредне изборе не види решавање проблема Косова, као ни евентуалну забринутост због протеста који се пет субота одржавају у Београду.

"Власт је рекла да ће свако решење за Косово бити потврђено на референдуму, речено је питаће се народ, на начин који је јасан, ради се о референдуму. Просто, то је питање за целу нацију. Ни на који начин не повезујем изборе с косовским питањем. Власт има стабилну већину да се упусти у решавање косовског питања, а које и не делује да је могуће да се ускоро реши", казао је Анђелковић у емисији 360 степени.

Како је рекао, не делује му ни да је власт забринута протестима.

"Спремни су за изборе, не делује ми да је језгро власти нервозно. Имају висок рејтинг, врло лако би се ствар завршила", казао је.

У природи парламетарног живота је, каже, да онај ко процени да му одговарају избори, иде на њих.

"И у земљама с традиционалном демократијом, као што је био случај у Великој Британији, нормално је да владајућа већина све што јој је допуштено користи себи у прилог", казао је.

Пановић каже да је разлог за енетуалне ванредне изборе "куповина времена".

"На неки начин изборима се освежава мандат и купује која година унапред. Избори овде постају део технологије власти а не темељ демократије. Показује се да је после сваких избора, демократија све гора. Подсетићу да се 2016. године у ноћи тих избора дешава инцидент са Савамалом, и када погледамо ситуацију од тада, сада је много горе, погоршана је атмосфера, губи се базична могућност комуникације власти и опозиције око елементарних ствари", каже Пановић.

Како је нагласио, не види се начин како ће се повратити ситуација "да се вратимо у неку врсту нормалности".

"Увек само говорио да би ванредни парламентарни избори имали смисла само као избори за уставотворну скупштину. Али, мислим да о томе нико не размишља сада, то је тотално девета рупа на свирали. Избори су овде тактичко питање. Власт, иако има највише гласача, има тај револуционарни карактер, они морају да се заокуже у свакој месној заједници", каже Пановић.

Власт је, додаје, имала систем да направи ситуацију у некој мањој општини, на микросредини, и да са ангажманом свих ресурса остваре астромномске резултате.

"Тешко је када то преносите на целу државу...Имамо ситуацију из Лучана. Ако ту тензију држите на нивоу целе државе, то је тешко", казао је Пановић.

Последња шанса да се успостави дијалог, је, каже, био тзв. дијалог о Косову.

"Који се завршио у бесмисленим сеансама, а прави дијалог ту никада није ни постојао", рекао је.

Има ли услова за фер изборе?

На питање да ли постоје фер услови за изборе, Анђелковић каже да "постоје таман онолико колико су постојали од обнављања вишепартијског система".

"Данас опозиција има више медијског простора него када су напредњаци имали када су дошли на власт, јер је тада постојала атмосфера за промену", казао је Анђелковић. Додаје да сада, ни присталице Савеза за Србију не верују да могу да победе Вучића.

Пановић, међутим, сматра, да су последњи протести повратили самопоуздање опозицији.

"...Али и грађанима. Када би се сад мерило, мислим да би опозиција имала другачији однос према критичком мишљењу, било би мање летаргије", казао је.

Опозиција је, додаје, темељна институција система која се заснива на парламентаризму.

"У Грчкој, када је Ципрас правио договор с македонијом око имена, он је прво позвао лидера опозиције да му образложи Преспански споразум. То је врста демократске културе. Ми овде немамо могућност да овде седну председник и опозиција. Притом је спољни фактор веома битан", каже.

Према његовим речима, губи се "супстанца демократије"

"А то је иоле подношљива демократска ситуација у друштву. А мислим и да би у ситуацији која је много боља и фер, Александар Вучић победио. Он је подигао лествицу, и то је врзино коло из којег није лако изаћи", казао је Пановић.

Скуп подршке Путину

Удружење Центар за развој Београда саопштило је да ће 17. јануара на платоу испред Храма Светог Саве у Београду организовати скуп подршке пријатељству Србије и Русије, на којем ће говорити председници Србије и Русије, Александар Вучић и Владимир Путин.

Немамо званичну подршку Владе Србије, нити владајућих партија, рекао је новинарима директор Центра за развој Београда Владимир Јестровић. Он је изјавио да тај скуп представља промоцију "циљева нормалне и пристојне Србије, која ради оно што је у њеном интересу и интересу њеног народа".

Говорећи о скупу подршке, гости емисије кажу да Путин свакако ужива велико поверење грађана у Србији.

"Истраживања показују да је Путин јако популаран у Србији, а за то постоји разлог - не отима нам Русија Косово, већ западни фактори. Не отима Русија ингеренције Републици Српској, Русија помаже Србима у одбрани националних интересе, а гледа и своје, али ти интереси кореспондирају с нашим. тако да, и да нико не организује дочек Путина, много њих би изашло на улице да га поздраве", казао је Анђелковић.

Пановић каже и да ће скуп, с једне стране, бити потврда да Вучић покаже колико је јак, а и да направи једну врсту контрамитинга.

"Власт ће и кроз присуство Путина покушати да покаже своју доминацију", рекао је Пановић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер