петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драгољуб Вукадиновић: Плате иду испод 300 евра
Хроника

Драгољуб Вукадиновић: Плате иду испод 300 евра

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 07. јануар 2011.

Београд - Ситуација у српској привреди током 2011. се неће битно побољшати у односу на 2010, каже председник компаније Металац Драгољуб Вукадиновић.

Он као разлоге наводи првенствено велику неликвидност, али и пренесену инфлацију из 2010. године.

Вукадиновић је рекао да у идућој години треба очекивати још већу неликвидност привреде, због одлуке државе да смањи субвенције помоћу којих је тај проблем ублажаван.

"Држава буџетом за 2011. годину већ најављује ограничавање дела подстицајних средстава за ликвидност на нивоу из претходне године, а то ако се преведе у евре, значи да ће та средства бити за 10 одсто мања него у 2010.", прецизирао је челник Металца.

И преношење инфлације из претходне године имаће велики утицај на привреду, упозорио је председник компаније из Горњег Милановца и подсетио на процене неких домаћих економиста и гувернера Народне банке Србије да ће инфлаторна стопа у првом кварталу 2011. бити у експанзији, чак и до 15 одсто на годишњем нивоу.

"Уколико погледате тај амбијент, ако погледате да се сваког дана смањује куповна моћ људи, да нам је просечна плата пала на 320 евра, можемо очекивати пад просечних личних доходака испод 300 евра, онда не можете очекивати да ће у овој држави бити јако добро за пословање", предочио је он.

Вукадиновић је оценио да ће већина привредника морати да послује са великим опрезом и са строгом контролом трошкова и броја запослених, напомињући да он не види одакле би дошле неке нове инвестиције у Србију, изузимајући најављену продају дела капитала компаније Телеком Србија.

Што се тиче прихода од продаје Телекома Србија, Вукадиновић је изразио бојазан да ће паре од Телекома ипак отићи за подмирење спољних дугова државе и пре у јавну потрошњу него у нове инвестиције и у изградњу инфраструктуре, како је то најављено.

"Мој савет свима је следећи: Опрез и неће бити боље него што је било претходне године", поручио је Вукадиновић.

(Тањуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер