четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драгољуб Мићуновић: Вучић спреман да иде на промену устава и уклањање преамбуле
Хроника

Драгољуб Мићуновић: Вучић спреман да иде на промену устава и уклањање преамбуле

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. август 2017.

Прича о Косову као нашој територији, нашој јужној покрајини у саставу Србије данас је завршена, ниједна преамбула је не може вратити, оценио је у интервју за Време посланик Демократске странке Драгољуб Мићуновић који указује да је и раније било разговора о теми Косова, али су игнорисани, чак оптуживани "као издајнички".

По мом мишљењу, Вучић је спреман да иде на промену устава, да се уклони преамбула, рекао је Мићуновић који наводи да је преамбула занимљива као симбол, као клетва - као да каже "онај ко ме обрише проклет био".

Прво треба да се реши чије је Косово као територија и, друго, морају да се нормализују односи Србије са Косовом. Вучић је наводно спреман да то уради, да нормализује односе, да Срби уђу у косовску владу, рекао је он.

Док нас председник Српске напредне странке (СНС) позива на дијалог, дотле информативна служба те странке након минута изреченог опозиционог мишљења на телевизији шаље саопштење погромашког садржаја који аутора обасипа увредама, оценио је Мићуновић.

У томе је можда најдаље отишао потпредседник СНС са непримереним нападом на бившег председника државе и сада председника једне опозиционе странке, додао је он.

Мићуновић указује да Србија нема демократске претпоставке за дијалог, а реч је о озбиљним стварима које су у надлежности парламента, који не зна детаље јер не зна шта се дешава у спољној политици.

Не знамо ни шта је де факто Бриселски споразум, јер он није дошао у парламент. У парламент дође, рецимо, споразум са Малтом, али питање Косова није дошло, нагласио је Мићуновић.

Мићуновић сматра да не треба званично одбијати дијалог, јер би то одмах било злоупотребљено.

Само у једном смислу подржавам дијалог условљено: да опозиција затраже да се отворе медији. Пустите да се тај дијалог негде чује и дозволите дебату у парламенту. Немојте да чим човек из опозиције зине, да га одмах и грубо засипате претњама, рекао је Мићуновић.

Да би дебата била демократска и друштвено и национално корисна, а не само маркетиншки искоришћена, указује Мићуновић, мора се ослободити парламент од "терора већине", морају се ослободити медији и невладине организације.

У супротном, председник нека и даље води свој монолог, а ми ћемо водити дијалог и обраћати се јавности о свим проблемима који су се нагомилали. Ако то није у стању, значи да државу води ка једној ауторитарној владавини, диктатури која не трпи дијалог, рекао је Мићуновић.

На крају, рекао је Мићуновић, да ипак кажем да онај ко буде преговарао у јако ограниченом простору може покушати да се избори аутономија за север Косова, аутономија за црквена и културна добра, међународни заштиту људских и мањинских права, као и заштиту имовине Србије.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер