четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драгољуб Мићуновић: Радују ме захтеви ЕУ Србији, јер сами не можемо да изградимо демократију
Хроника

Драгољуб Мићуновић: Радују ме захтеви ЕУ Србији, јер сами не можемо да изградимо демократију

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 27. мај 2016.

Институције у Србији су понижене, демократија угрожена и постоји опасност од деспотизације државе, оценили су учесници дебате "Има ли поделе власти у Србији".

"Овде влада принцип "држава то сам ја", неко је обукао костим Луја четрнаестог - ако ја идем у Ниш и држава иде у Ниш", рекао је функционер Демократске странке (ДС) и председник Управног одбора Центра за демократију Драгољуб Мићуновић.

Он је навео да парламент служи да испуњава хирове премијера, па због тога ради и недељом, Влада која би требало колектевно одчује ради искључиво према одлукама једног човека.

Мићуновић сматра да ће такве ствари бити постављене и као питања у даљим европским интеграцијама Србије и отварању поглавља 23 и 24 која се баве владавином права и правосуђем.

"Ја се више радујем нашим обавезама него повластицама у том процесу, јер једино тако можемо да изградимо демократију", казао је Мичуновић истакавши да ће управо приступање ЕУ омогућити бољу контролу поделе власти у Србији.

Подсетивши на Монтескјеа који је упозоравао да деспотизам почива на страху и на томе да се не мари ни за једно правило, професор Факултета политичких наука Вукашин Павловић је оценио да у Србији постоји велики јаз између међународне политике и дешавања и политичких права и слобода у самој држави.

"Србија се уклапа у негативно политичко поље оних држва у којима влада бескрупулозан политички прагматизам који почива на матрици неприкосновени вођа и послушна маса", казао је Павловић.

Бивша председница Врховног касационог суда Вида Петровић Шкеро оценила је да су закони у Србији само мртво слово на папиру, без спровођења и да ће се то видети и у процесу придруживања Србије ЕУ.

"Реч је о симулацији закона", сматра Шкеро и укзује на бројне примере у којима пише да спровођење закона не захтева додатан буџет, а при том су предвиђене бројне мере и формирање већег броја комисија.

Функционер ДС-а Владимир Тодорић оценио је да су институције у Србији "испражњене" од одлучивања.

"Закони нису битни ни Устав није битан", сматра Тодорић.

Дебата је одржана у Прес центру Удружења новинара Србије у организацији Центра за демократију.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер