петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драгољуб Мићуновић: Измена Закона о судијама, покушај извршне власти да врши притисак на судије; Тиранија већине је одавно позната у демократији
Хроника

Драгољуб Мићуновић: Измена Закона о судијама, покушај извршне власти да врши притисак на судије; Тиранија већине је одавно позната у демократији

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. мај 2017.

Драгољуб Мићуновић, посланик Демократске странке и један од најискуснијих парламентараца у Скупштини Србије, рекао је гостујући у Дану уживо владајућа већина изменама и допунама закона прилагођава право својим потребама. Према његовим речима, у много случајева то представља погоршавање закона.

Мићуновић каже да је на делу суспензија рада парламента у којем нема расправе, а да се закони мењају и доносе по хитном поступку, иако ће на снагу ступити тек кроз пола године.

Скупштина Србије је у понедељак усвојила измене Закона о судијама, упркос апелима и противљењу самих судија и чланова правосудног система. Гост Дана уживо истиче да измена овог закона представља недемократски покушај извршне власти да преко председника судова врши притисак на судије.

Говорећи о стању у самом парламенту, Мићуновић каже да има утисак да они који утичу на рад парламента не знају која је његова сврха.

„Парламент без опозиције је бесмислен, већина може да дониси законе како хоће. Опозиција је институција како би се исправљале грешке владајућих и кроз дебату проналазили компромиси. Тиранија већине је одавно позната у демократији“, каже посланик ДС и у више наврата председавајући Скупштином.

Према његовом мишљењу, у српском парламенту се негује борбени став уместо става дијалога.

„То је као питање стрелишта, негује се борбеност посланика и онда се утркују ко ће жешће наступати. Није то бојно поље, већ место где се траже најбоља решења за грађане. Нико нема права да говори у име народа. Вадајућа партија има 50 посто, али то је 50 посто од 50 посто изашлих, односно четвртина грађана. То им не даје право на апсолутну власт“, истиче Мићуновић.

Каже да је као председник парламента настојао да опозицији да и више времена него што је прописано да се не би осећали ускраћено. За садашњу председницу Скупштине, Мају Гојковић, каже да демонстрира само негативне примере, демонстрира надмоћност, а све то, према његовим речима, ствара претпоставку за лошу атмосферу у парламенту.

„Оно што је најгоре, Влада диктира Скупштину, радите ноћу до зоре, нема седнице, на разне начине извршна власт понижава парламент, показује да није значајан, да је проточан бојлер, да представља само форму“, рекао је Мићуновић.

Каже да је за време власти Демократске ситуације ситуација у парламенту била боља и да је отпор законодавне власти извршној био већи. Као пример наводи законе које је предлагао Млађан Динкић који нису прихватани у скупштинску процедуру док се не ураде како треба.

„Министар би требало да се презнојава када дође у парламент, а у парламенту је дрхтање пред министром, па се неки избезобразе и почну да вичу на посланике“, указује Мићуновић на тренутну ситуацију.

Он истиче да је нормално да расправа у парламенту некада измакне контроли јер се у то уносе страсти и напомиње да скупштина није место на којем се скупљају лепо васпитане аристократе. Ипак, додаје да то не значи да расправа треба да буде простачка, да председница парламента посланицима говори „срам те било“, а они јој одговарају.

„Од Милошевића нисмо напредовали. Имамо физичку сметњу, галопирамо уназад. Када у нечему заостајемо, ми не идемо мало уназад, ми галопирамо. Ја сам Милошевићу пристојним речима говорио: 'Господине председниче, Ви сте играли утакмицу и изгубили...'. Он није ни трепнуо. А када би то сада рекао Александру Вучићу не бих могао да изађем из парламента од буке посланика већина. Било је тада дебата у парламенту тих првих година. То је сада пало доста ниско јер се сматра да парламент више није важан и када се праве кадровске листе то се попуњава било чим. Они који су важни, они ће ићи на нека лукративнија места“, каже Мићуновић.

Говорећи о иницијативама да се број посланика смањи, Мићуновић каже да је у свему томе најсмешније када се спомиње уштеда пошто се истовремено повећава број министарстава.

„Када се смањује број посланика смањује се број представника народа, парламент постоји само зато што цео народ не може да уђе у Скупштину. Што је више представника, то је репрезентативнији. А ви можете да ставите и двојицу, то је најјефтиније. Али какве то везе има са демократијом и суверенитетом народа? Свако смањивање не користи демократији, то је сигурно“, закључује посланик ДС.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер